BitcoinHaberlerKripto Para Madenciliği

İran’dan Bitcoin Ve Kripto Para Madencilerine Tekrar Yasak Geldi!

İran'da madencilerin faaliyetleri yeniden durduruldu.

Geçtiğimiz Mayıs ayında artan sıcak ve kuru hava nedeniyle kripto madenciliğini geçici olarak yasakladıklarını açıklayan İran hükümeti, Eylül ayında yetkili şirketlerin madenciliğe devam etmelerine izin vermişti.

İlgili Haber
İran'dan Bitcoin Madencileri İçin Sevindirici Haber Geldi!

Ancak soğuk kış aylarında enerji tüketiminin artmasından dolayı İran’da kripto madenciliği faaliyetleri tekrar durduruldu.

Iran Grid Management Company (Tavanir) Genel Müdürü Mostafa Rajabi Mashhadi, devlet yayın kuruluşu IRIB’e verdiği röportajda, İran’ın azalan sıcaklıklarda enerji santrallerinde sıvı yakıt tüketimini azaltmak için yetkili kripto madenciliği şirketlerinin faaliyetlerinin kış boyunca tekrar durdurulduğunu açıkladı.

Önümüzdeki soğuk kış aylarında düşen sıcaklıklarla birlikte ülke genelinde enerji ihtiyacının artmasını bekleyen İran hükümeti, tüketimi sınırlamak ve elektrik açığını önlemek için şimdiden adımlar atmaya başladı.

Mostafa Rajabi Mashhadi röportajında elektrik tasarrufu için yetkili madencilik firmalarına getirilen durdurma kararının yanı sıra, geceleri güvenli alanlarda elektrik direklerinin kapatılması ve enerji tüketimin sıkı bir şekilde denetlenmesi şeklinde önlemler de alındığını belirtti.

İran hükümeti enerji tasarrufu için bir yandan yetkili kripto madenciliği firmalarına kısıtlama uygularken bir yandan da yasadışı kripto madencilik firmaları ile mücadele ediyor.

Zira İran hükümeti, Kasım ayının sonlarında 6.000’e yakın yasadışı kripto madencilik çiftliğinin kapatıldığını ve yasadışı madencilik için kullanılan toplam 222.000 madencilik cihazına el koyduklarını açıklamıştı.

İran ayrıca, küresel Bitcoin hash oranına yaklaşık %4,5-7 oranında katkı sağlayan dünyanın en büyük kripto madenciliği ülkelerinden biri olma özelliğine sahip bulunuyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu