BitcoinBitcoin MadenciliğiHaberler

İran’dan Bitcoin Madencileri İçin Sevindirici Haber Geldi!

İran'da madenciler yeniden faaliyetlerine başladı.

İran hükümeti, yaz aylarında ülkede yaşanan elektrik kesintilerine Bitcoin madenciliğinin sebep olduğunu söyleyerek ülkedeki madencilik faaliyetlerini yasaklamıştı.

Yaz aylarında yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle enerji tüketiminin arttığı gerekçe gösterilerek eski başkan Hassan Rouhani tarafından Bitcoin madenciliğinin 4 ay boyunca askıya alındığını duyurulmuştu.

Bitcoin madenciliğine getiren yasağa rağmen ülkede yaşanan elektrik sıkıntısı devam etmiş, başkan yardımcısı açıklamalarında yasa dışı madencilerin faaliyetleri sebebiyle kesintilerin devam ettiğini söylemişti.

Eski başkann Ruhani, yasal madencilerin yalnızca 30 megavat (MW) güç tükettiğini, yasa dışı madencilerin ise 2.000 MW tükettiğini söyleyerek başkan yardımcısının sözlerini doğruladı.

İran hükümetinden gelen resmi açıklamada 4 ay süren madencilik yasağının kaldırıldığı kamuoyuna açıklandı.

Ülkedeki lisanslı madenciler artık hiçbir kısıtlamaya tabi olmadan madencilik faaliyetlerine devam edebilecekler.

İran hükümeti 2019 yılında bir düzenleme ile kripto madenciliği yapacak olan işletmelerin Sanayi Bakanlığı’ndan izin almalarını ve tükettikleri enerji bedelini ihracat oranlarına göre ödemelerini şart olarak getirmişti.

Ağustos ayı itibariyle ülkede sadece 30 lisanslı madencilik işletmesi bulunurken ülkedeki madencilerin %85’i yasa dışı faaliyet gösteriyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu