HaberlerKripto Para

İran, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Pilot Uygulamasına Başlıyor

Ekonomik baskılardan bunalan İran hükumeti kripto paralara olan inancını bir kez daha tazeliyor.

Çin Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) yarışının tescilli lideri konumunda olsa da ülkelerin CBDC pastasından pay kapma yarışları hala devam ediyor.

Konuyla ilgili son gelişme İran’dan! Şu sıralar gündemde İran‘ın yakında CBDC için pilot uygulama başlatacağı var.

İran Merkez Bankası (CBI), programın zaman dilimini detaylandırmamış olsa da söz konusu uygulamanın yakında hayata geçirileceği kulislerde konuşuluyor.

İran İşçi Partisi Haber Ajansı tarafından hazırlanan bir habere göre CBI Vali Yardımcısı CBDC’lerin ülkenin mali tutarsızlıkları aşabilmesinde önemli bir yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Aslında bundan 4 yıl önce CBI’ın yürütme kolu olan Bilişim Hizmetleri Kurumunda ülkede egemen bir dijital para biriminin geliştirilmesine dair çalışmalar başlatılmıştı.

Şimdi bu çalışmalar meyvesini vermek üzere, geliştirme aşaması tamamlandı ve yakında bir pilot uygulamanın başlatılması hedefleniyor.

Söz konusu CBDC’nin Linux Vakfı’nın ev sahipliği yaptığı Hyperledger Fabric platformu kullanılarak geliştirildiği biliniyor.

İran Ve Kripto Dünyası

ABD’nin İran üzerinde uyguladığı baskıcı ekonomik yaptırımlar ülkede büyük ekonomik sıkıntıların baş göstermesine neden oldu.

Tüm bu sorunlarla baş etme yöntemlerini arayan İran hükumeti ise kripto para alanına yöneldi. Ülke tüm bunların ardından Bitcoin (BTC) madenciliğini yasallaştıran ülkeler arasındaki yerini aldı ancak ne var ki ülkede sık sık yaşanan elektrik kesintileri madencilik faaliyetlerinin sık sık askıya alınmasına yol açtı.

Şu an gelinen noktada ise CBDC İran için önemli bir kaçış planı olabilir. Ülke ticari yaptırımlardan kurtulmak için kripto para birimlerini uluslararası ticaret için kullanma peşinde.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu