Kripto Para

İşte Dünyadaki En Az Kripto Dostu Ülkeler

Listede yer alanlar arasında hangi ülkelerin olduğunu görünce şaşıracaksınız!

Dünyanın hemen hemen her yerinde kriptoseverlerin sayısı hızla artarken bazı ülkelerin kripto karşıtı tavrı sürüyor. Öyle ki bazı ülkeler ya kriptoyu tamamen yasakladı ya da kafeler, restoranlar ve mağazalar gibi halka açık yerlerde kriptoyu desteklemiyorlar.

Çin ve Katar Kripto Para Birimini Yasakladı

Çin kripto para birimleri denince yasaklarla adını duyuran ilkelerin başında geliyor. Bu yasak artık finansal kurumları ve ev içi kullanımı bile kapsıyor. Bununla birlikte ülke hükumet onaylı bir dijital para birimi olan dijital yuanı piyasaya sürdü.

Diğer kripto karşıtı ülkeler arasında ise Umman, Mısır, Katar, Cezayir, Irak, Fas, Tunus ve Bangladeş yer alıyor. Bu ülkelerin hepsi de çeşitli nedenlerle kriptoyu yasakladı. Cezayir, Bahreyn ve Bolivya da dahil olmak üzere diğer 42 ülke, bankaların dijital para birimlerini kullanma yeteneğini kısıtladı.

Öte yandan dünya çapında kripto ATM’lerine erişimi düşük olan ülkeler de var. Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaklaşık 152.077 kişi kripto tutuyor. Ancak BAE’nin sadece bir kripto bankamatik makinesi var.

En Düşük Kripto ATM’lerine Sahip Ülkeler

 1. Birleşik Arap Emirlikleri
 2. Uganda
 3. Venezuela
 4. Japonya
 5. Suudi Arabistan
 6. Ekvador
 7. Ermenistan
 8. Aruba
 9. Venezuela
 10. Barbados
 11. Botsvana

Avrupa’da ise karşıt durumlar söz konusu. Slovenya gibi kriptoyu tamamen benimseyen birçok ülkeye karşın dijital paralara karşı direnişlerini sürdüren ülkeler de bulunuyor. Malta, Avrupa’nın en az kripto dostu ülkesi olarak kabul ediliyor.

Avrupa’daki Kripto Karşıtı Ülkeler

 1. Malta
 2. Kuzey Makedonya
 3. Arnavutluk
 4. Bosna Hersek
 5. Moldova
 6. Lüksemburg
 7. Sırbistan
 8. Karadağ
 9. Monako
 10. Lihtenştayn

Kripto harcamak için şaşırtıcı derecede az yere sahip diğer şehirler arasında ise ilginç bir şekilde Lüksemburg ve Monako yer alıyor. Bu yerler lüks tatil bölgeleri olmalarına karşın kripto konusunda hala ön yargılara sahipler. Ancak tüm bu karşıt duruşlara rağmen bir gün dünyadaki tüm ülkelerin kripto varlıkları tanıyacağına da kesin gözüyle bakılıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu