Kripto HaberleriBitcoin Madenciliğiİsveçli Enerji Şirketi: "Bitcoin Madenciliği Büyük Bir Enerji İsrafıdır"

İsveçli Enerji Şirketi: “Bitcoin Madenciliği Büyük Bir Enerji İsrafıdır”

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Batarya üreticisi Northvolt AB, İsveç’in devlet tarafından desteklenen çevreci enerjisinin Bitcoin madenciliğinde kullanılarak israf edilmesinin sonlanmasını talep etti.

Gelişmeler, ülkedeki çevreci enerji kaynaklarını kullanma konusundaki rekabetin arttığı yönünde yorumlandı.

Goldman Sachs tarafından desteklenen şirket, Skelleftea bölgesinde batarya hücresi fabrikası işletiyor.

Northvolt: “Bitcoin Madenciliği İçin Kullanılan Enerji İsraftır!”

Northvolt yetkilileri, ülkede Bitcoin madenciliği faaliyeti yürüten Genesis Digital Assets şirketinin devlet destekli enerji vergisi teşviklerinden yararlanmaması gerektiğini iddia etti.

Northvolt’a göre Bitcoin madenciliği, İsveç ekonomisine ve iş piyasasına çok az katkı sağlıyor.

Şirket sözcüsü Jesper Wigardt, LinkedIn üzerinden yaptığı paylaşımında şöyle dedi: “Çevreci enerji artık yeni altın olarak değerlendirilmeli ve İsveç de bir altın madeni üzerinde oturuyor. Ne yazık ki, bu enerjinin bir kısmını, gerçek değerler üreten endüstrilere vermek yerine Bitcoin madenciliği ve veri merkezlerine aktarıyoruz.”

Wigardt, Bitcoin madenciliğinin şirketin Skelleftea bölgesindeki enerji tesisinin ürettiği enerjinin üçte birini kullanmasına rağmen yeterince işkolu üretmediğini iddia etti.

Şirket, söz konusu bölgede 1.000 kişiyi işe almayı planlıyor ve uzun vadeli olarak da bölgede çalışması için 4.000 kişilik bir kontenjan açmayı düşünüyor.

Madencilik şirketi Genesis konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Bununla birlikte İsveç Enerji Bakanlığı’ndan da herhangi bir açıklama gelmedi.

İlgili Haber
İsveç: "Bitcoin ve Ethereum Madenciliği Yasaklanmalı!"

Ülkenin finansal denetleyici kurumu ve çevre koruma ajansı geçtiğimiz yıl kripto para madenciliği için Avrupa çapında bir yasak talep etmişti. Bununla birlikte İsveç’in federal hükümeti, kripto para madenciliğine herhangi bir yasak getirme konusunda bir adım atmadı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları