NFT

Jack Dorsey’in İlk Tweet’ini Sattığı NFT Platformu Cent, Faaliyetlerini Durdurduğunu Açıkladı!

Jack Dorsey'in milyon dolarlık ilk Tweet'ini sattığı NFT platformu Cent, piyasadaki illegal aktiviteler nedeniyle satışlarını durdurdu.

Jack Dorsey’in ilk Tweet’ini NFT olarak 2.9 milyon dolara sattığı Cent, NFT satışlarının çoğunun durdurulduğunu açıkladı. Satışların durmasının nedeni olarak ise insanların kendilerine ait olmayan içerikleri satması açıklandı.

Platformun kurucusu, konuyla ilgili olarak sahte satışların hızlı büyüyen dijital varlık piyasasının “temel bir problem” olduğunu söyledi.

NFT satışları 2021 yılında 25 milyar dolar hacme ulaşmıştı.

Cent, Sahte NFT’ler Nedeniyle Satışlarını Durdurma Kararı Aldı

Bilindiği üzere NFT’ler, bir görselin, videonun ya da metnin sahipliğini temsil eden dijital dosyalar olarak tanınıyor. İşlem ücretlerini ödeyen herkes bu NFT’leri oluşturabilmesine rağmen gerçek anlamda bu eşyalara sahip olunamıyor. Bu yüzden bu piyasada dolandırıcılık ve sahtecilik gibi suçların oranı epey yüksek.

ABD merkezli bir platform olan Cent, geçtiğimiz Mart ayında eski Twitter CEO’sunun ilk Tweet’ini satıp dünyanın ilk milyon dolarlık NFT satışını yapmasıyla gündeme gelmişti. Şirketin kurucusu ve CEO’su Cameron Hejazi, yaptığı açıklamasında artık platformda NFT satın alımı ve satışı yapılmayacağını söyledi.

Jack Dorsey’in 2.9 milyon dolara sattığı NFT.

Hejazi, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Platformumuzda, hukuki olarak gerçekleşmemesi gereken aktiviteler vardı.”

Cent’in NFT satış pazarı olan “beta.cent.co” satışlarını durdursa da, Tweet’lerin NFT olarak satılmasına aracılık eden “Valuables” kısmı halen faaliyetlerini sürdürüyor.

Hejazi, NFT satışlarıyla ilgili olarak problemleri şöyle sıraladı: “İnsanlar izinsiz elde ettikleri diğer NFT’lerin kopyasını satıyor, kendilerine ait olmayan NFT içerikleri üretiyor ve birer menkul kıymete benzeyen NFT satışları gerçekleştiriyor.”

“NFT Pazarlarında İllegal Aktiviteler Çok Yaygın”

Cent CEO’su, bu tür illegal aktivitelerin platformlarında son derece yaygın hale geldiğini de söyledi: “Sürekli bu tür olaylar yaşanıyor. Biz bu tür hesapların birini yasakladıkça üç tanesi daha ortaya çıkıyor.”

150.000 kişilik kullanıcı kitlesi ve “milyon dolar” seviyesindeki geliri ile Cent, küçük ölçekli bir NFT platformu olma özelliği taşıyor. Hejazi, sahte ve illegal içeriklerin tüm NFT endüstrisinde bir sorun olduğunu aktardı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu