Bitcoin

Kaç Kişi Bitcoin Kullanıyor?

Dünyada Bitcoin kullanan kişi sayısı ne kadar?

Artık kripto para birimleri hemen hemen her gün dünyanın gündemine geliyor. Hatta bazıları borsaya zarar verecek kadar güçlü olduklarını ve hükümetlerin ve asırlık bankaların rolünü tehdit ettiklerini söylüyorlar.

Peki bu kadar gündemden düşmeyen Bitcoin’i şu anda kaç kişi kullanıyor? Kesin rakamı söylemek zor olsa da, bazı çekici ipuçları sağlayan veri noktaları var.

32 Milyon Bitcoin Cüzdanı Var

Basında, Statista tarafından derlenen verilere göre yaklaşık 32 milyon Bitcoin cüzdan var. Her ne kadar çoğu Bitcoin kullanıcısı birden fazla Bitcoin cüzdanına sahip olsa bile ve Bitcoin ile işlem yaparken gizliliklerini artırmak için çoklu cüzdan adresleri kullanıyor olsa da bu sayının 32 milyon olması en azından bir bölümünün aktif bir yatırımcı olduğunu gösteriyor.

Aktif Kullanıcıların %34’ü

Aktif olarak Bitcoin kullananların sayısı da yıllar boyunca artmıştır. Chainalysis’den bir rapor, aktif Bitcoin kullanıcılarının, toplam Bitcoin sahibi sayısının neredeyse üçte birini oluşturduğunu ortaya koydu.

Amerikalıların %5’i Bitcoin’i Tutuyor

Global Blockchain Council ve SurveyMonkey tarafından yapılan bir anket , Amerikalıların %60’ının Bitcoin’i duyduğunu ve %5’inin dijital para biriminin bulunduğunu tespit etti. Bu, yaklaşık 16 milyon Amerikalı’nın Bitcoin’e yatırım yaptığı anlamına gelir.

Bu da kripto para sektörünü finans alanında rekor kıran bir ülke olarak ABD’li kripto para yatırımcısı kişilerin kontrol ettiği anlamına gelir. ABD’li kripto para yatırımcıları olmasa bugün kripto para fiyatlarının çakılacak olduğu ve fiyatlarının rekor düzeylerde düşebilecek olduğu ortada. ABD’nin kripto para birimlerini yasaklaması durumunda dünyada kripto para sahnesine de son verilmek zorunda kalınabilir.

13 Milyon+ Coinbase Kullanıcısı

En popüler borsa olan Coinbase, sözde 15 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Şimdi, bu, Bitcoin kullanıcılarının sayısının 13 ila 32 milyon arasında olduğu anlamına geliyor.

Bununla birlikte, Coinbase 32 ülkede mevcuttur ve kullanıcı taban numarasının, cüzdan adreslerini analiz etmekten kaç kullanıcının olduğunun net bir göstergesi olarak bilinir.

Bitcoin Kullanıcı Büyümesi

Bitcoin kullananların çoğunluğu piyasada sürekli ve beklenmedik düzeylerde artıyor. Bitcoin’in genç nüfusta kabulü daha çok görülürken, Afrika, Brezilya, Venezuela ve Kolombiya gibi Ortadoğu dahil Güney Amerika’nın ekonomik olarak sıkıntıda olan ülke milletleri tarafından çok fazla kullanılıyor.

Bir eToro analisti olan Mati Greenspan’a göre,

Güney Afrika’da, eToro üzerinden Bitcoin ticareti yapan yeni kullanıcı sayısı, 2016’nın aynı dönemine göre Ocak ayından Ocak ayına kadar %671 arttı.

Google Trend verilerine göre,

3 Afrika ülkesi – Gana, Nijerya ve Güney Afrika – Bitcoin anahtar kelimesini arayan ilk 5 ülke arasında yer alıyor.

Matematik!

Sınırlı veriler ve dünyadaki toplam Bitcoin kullanıcılarının sayısını doğru bir şekilde belirleyememenin ışığında, dünya çapında yaklaşık 25 milyon kullanıcının olduğunu söyleyebiliriz.

Bununla birlikte, bu rakam 32 milyon Bitcoin cüzdan adresinden birinin artık kullanımda olmadığı ve birçok kullanıcının hala birkaç Bitcoin cüzdanına sahip olduğu varsayılarak elde edilmiştir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu