AnalizBitcoin

Kapsamlı Bitcoin Analizi 1 Ocak / 4 Şubat

Bitcoin son zamanlarda fiyatı düşüş eğilimi yönünde olan kripto para birimlerinden biri, en popüler olanı.

Nexo

Bitcoin, 2017 yılının sonundan itibaren başlayan düşüşlerde tarihinin en kötü düşüşlerini yaşamaya başlamış olan ve yatırımcıların piyasada tüm beklentilerini 2018 yılında çürüten dünyanın en popüler kripto para birimi. Bitcoin, kripto para birimleri arasında dünyanın en fazla ilgi gören kripto para birimi olsa da yatırımcılar bir süredir farklı alternatif yatırımlara yatırım yapmaya başladılar.

Bunun birçok farklı sebebi var ve ilk sebep Bitcoin fiyatının 412 günü aşan süredir düşmeye devam etmesi ve piyasada beklenmedik düzeyde bir enkaz yaratmış olması. Bitcoin fiyatı 20 bin dolar düzeyinden 3.250 dolar düzeyine kadar düştü ve bazı farklı kripto para borsalarında bu seviyenin altını gördüğü zamanlar oldu. Bu nedenle yatırımcıların bir bölümü Bitcoin almamak, mevcut Bitcoin’lerini satarak farklı yatırımlara yönelmeye başladılar.

Ocak 2018’de fiyatı düşmeye devam eden ve Şubat 2018’de kritik düzeyde kayıplar yaşamış olmasının hemen ardından yatırımcılar binlerce dolarlık kripto para satışı uyguladılar. Kasım 2018’de ise kripto para piyasalarında Bitcoin Cash hard forku uygulanmasının ardından yatırımcıların bir bölümü %50’den daha fazla değer kayıplarının görüldüğü bazı kripto paralarda yaşanan düşüşlerin sonrasında hemen satış yapma yolunu tercih ederken, bazıları ise piyasada mevcut yatırımlarını devam ettirdiler ve 5.000 dolar düzeyinden Bitcoin aldılar. 6.400 dolar seviyesinde iken, hard forktan hemen sonra piyasa hacmi ve fiyatı düşmeye başlayan Bitcoin, 4.000 dolar seviyesinin altını gördü ve 4.000 dolar direnç noktası oldu.

Bitcoin Ocak 2019’a geldiğimizde ise tarihinin en kötü ayı piyasasını yaşayan kripto para piyasaları, rekor kırmaya doğru ilerledi ve 400 günü aşan ayı piyasayı Ocak 2019’da devam etti. Piyasa hacminin 59 milyar dolar seviyesini gördüğü Ocak 2019’da yatırımcıların bir bölümü 6 ay boyunca sürmesi beklenen BTC düşüşlerinin piyasada yarattığı etkileri kabul etmedi ve tekrar panik satışlar yerine bekledikleri satışları yapmaya başladılar. Piyasa hacmi Ocak 2019’da 59 milyar dolar seviyesini gören Bitcoin, piyasa fiyatı ise 3.500 dolar seviyesini zorladı ve 3.400 dolar seviyesinde bir grafik çizdi.

Kripto paralar arasında 2019 Ocak ayında XRP ve Ethereum arasında piyasa hacmi 11 milyar dolar seviyesine kadar inerken, 11 milyar dolar seviyesinin üzerini zaman zaman gördü ve Ethereum piyasa hacminin düşmesi sonrasında 3. sıraya kadar geriledi. 3. sıraya gerileyen Ethereum, piyasa fiyatının düşmesinden sonra piyasa hacmi de gerileyerek tarihinin en büyük ayı piyasası olan ayı piyasasını yaşadı.

Bitcoin fiyatı ile birlikte piyasada çeşitli değişiklikler oldu ve XRP 2. sırada uzunca bir süre kalmayı başardı ve Ocak ayının büyük bir bölümünü 2. sırada XRP ile geçiren kripto para yatırımcıları beklediklerinden başarılı olan XRP’ye yatırım yaptılar. Ethereum yatırımcılarının bir bölümüde son düşüşlerin ardından XRP yatırımını gözden geçirdi ve XRP yatırımının en kazançlı seçenekler arasında olacağını düşünerek Bitcoin yatırımlarına ek olarak XRP yatırımı yapmaya başladılar. XRP ve Ethereum arasındaki fiyat farkının sürekli yükselmesi ve buna bağlı olarak piyasada milyarlarca dolar değerinde piyasa hacmi düşüşleri ve değişiklikleri yaşanması Bitcoin’e olan ilgiyi de arttırdı.

4 Şubat tarihinde ise Bitcoin henüz 412 gündür devam eden tarihin en uzun süren ayı piyasasını yaşadı ve 3.400 dolar seviyesinde kaldı. Bitcoin 3.400 dolar ve 60 milyar dolar kadar piyasa hacmi ile hala en çok tercih edilen kripto para olarak piyasada 1. sırada kalmayı ve uzun süre kalabilecek olduğunu garanti ediyor. 60 milyar dolar ve daha fazla piyasa hacmine göre bu seviyede olan farklı bir kripto para birimi yok.

  • Bitcoin fiyatının 2019 yılının 180 günü boyunca düşüş yaşayarak 2019 yılının ayı piyasasının devam edecek bir yıl olabileceğini iddia eden kripto para analistleri var.

En güncel haberleri Twitter ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Android Uygulamamız ile anlık fiyat takibi yapabilir ve alarm kurabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı