Kripto HaberleriBitcoin MadenciliğiKazakistan, Bitcoin ve Kripto Para Madenciliği İçin Kurallarını Belirledi: Detaylar Ne?

Kazakistan, Bitcoin ve Kripto Para Madenciliği İçin Kurallarını Belirledi: Detaylar Ne?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Kazakistan hükümeti, bugün yayınlanan bir bakanlık emrine göre, Bitcoin ve kripto para madencilerinin operasyonlarını yetkililere kaydettirmelerini isteyecek.

Kazaktistan’da Bitcoin ve Kripto Para Madenciliği Kuralları Ne Olacak?

Kazakistan Dijital Geliştirme, İnovasyon ve Havacılık Endüstrisi Bakanlığı’nın açıklamasında şu ibareler yer aldı:

“Tüm madenciler iş kayıt verileriyle beraber personel bilgisi, tükettikleri ya da tüketmeyi planladıkları güç, kullanılan IP adresleri, planlanan yatırımları, madencilik tesisinin konumu, kargo gümrük beyannamesinin bir kopyası ya da ekipmanları legal olarak elde ettiklerine dair bir belge, elektrik şebekesine bağlantıları koşulları için teknik şartlar ve çalışanların Kazakistan vatandaşı olduğuna dair belgeleri diğer belgeler ile beraber göndermeli.”

Yeni madenciler, faaliyete başlamadan 30 gün önce bilgileri dosyalamak zorunda olacak ve kapanan madenler, faaliyetlerini sona erdirmelerinden sonraki 10 gün içinde yetkililere bildirmek zorunda kalacak. Mevcut madenciler, gerekli bilgileri her üç ayda bir dosyalayacak.

Bu düzenlemeler, Dijital Geliştirme, İnovasyon ve Havacılık Endüstrisi Bakanlığı’nın 2020 yılının Ekim ayında yapılmış bir emre değişiklik olarak eklendi. Emir 29 Nisan tarihinde imzalandı.

“Ülkede Yasal Madenciliğe Doğru Atılmış İlk Adım”

Kazakistan Blockchain ve Veri Merkezleri Endüstrisi Birliği başkanı Alan Dorjiyev, bunun “yasal madencilik veri merkezlerine elektrik tedarikini resmi olarak onaylamaya yönelik ilk adım” olduğunu söyledi. Ülkenin ulusal şebeke operatörü madencilere elektrik sağlamayı Ocak ayında kesmişti.

Yeni emre göre mevcut madenciler de kullanılan madencilik teçhizatlarının sayısı ve türü hakkında yetkililere bilgi verecek.

Son yıllarda kısmen de olsa kripto para madencilerinin bu enerji zengini Orta Asya ülkesine akın etmeleriyle birlikte ülkede enerji kesintileri yaşanıyor. Yetkililer, ülkenin enerji şebekesindeki yükü azaltmak için uygun lisansa sahip olmayan madencilik operasyonlarını kapatmaya çalışıyorlar.

Kazak yetkililer Mart ayında yaptıkları açıklamalarında 106 madencilik tesisini kapattıklarını ve 193 milyon dolar değerindeki 67.000 adet BTC ekipmanına el koyduklarını söylemişti.

İlgili Haber
Kazakistan Yasa Dışı Kripto Para Madencilerini Affetmedi!

Yerel madencilik şirketi Xive.io’nun kurucu ortağı Didar Bekbauov yaptığı açıklamasında bu yeni regülasyonun Kazakistan’da kripto para madenciliği regülasyonlarının ilk adımı olduğunu söyledi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları