Kripto HaberleriHaberlerKazakistan, Kripto Para Madenciliği ile İlgili Yeni Kuralları Hayata Geçirdi!

Kazakistan, Kripto Para Madenciliği ile İlgili Yeni Kuralları Hayata Geçirdi!

Takip et

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ,ülkenin elektrik kesintileriyle mücadelesi için Şubat ayı başında çağrıda bulunduğu, kripto para madencilerinden alınan vergilerin arttırılmasına yönelik vergi kanunu değişikliklerini imzaladı.

Şubat ayında Tokayev, kilowatt güç başına 1 Kazak Tengesi (0.0021 ABD Doları) oranının ” önemsenmeyecek kadar düşük” olduğunu söylemiş ve hükümete vergiyi mümkün olan en kısa sürede arttırması ve 1 Nisan’a kadar kripto para madenciliği düzenlemesi için bir teklifle gelmesi talimatını vermişti. 1 tenge vergi ise 1 Ocak’ta yürürlüğe girmişti.

Yayınlanan değişikliklere göre yeni vergi oranı, belirli bir vergi dönemi boyunca kripto para madenciliği için tüketilen elektriğin ortalama fiyatına göre belirlenecek.

İlgili Haber
Kazakistan, Kripto Paralardan Elde Ettiği Gelir Seviyesini Açıkladı!

Eskiden 1 Tenge Kadar Vergi Ödeyen Kripto Para Madencileri, Bundan Böyle 25 Tenge’ye Kadar Vergi Ödeyecek

Yeni düzenlemeye göre, elektrik ücreti için kWh başına 24 tengeden fazla ödeyen madenciler için yeni vergi yine 1 tenge, elektrik ücreti için kWh başına 1 tengeden az ücret ödeyen madenciler için ise 25 tenge vergi alınacak. Diğer madenciler ise ödedikleri elektrik ücretine göre iki değer arasında vergilendirilecek.

Yasa, vergi dahil elektrik fiyatını bazı istisnalar dışında kWh başına yaklaşık 25 tenge yani 5 sente çıkarıyor. Bu fiyat, madencilerin ABD ve Kanada gibi diğer ülkelerde aradıkları maksimum fiyat civarında.

Değişiklikler 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek.

Orta Asya ülkesi kısa bir süre öncesine kadar dünyada Bitcoin madenciliğinin en fazla yapıldığı ülkelerin başında geliyordu.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları