HaberlerKripto Para

Kış Olimpiyatlarındaki Dijital Yuan Kullanımı Visa’yı Geçti!

Çinli yetkililer dijital yuanın ABD dolarını tahtından etmesini umuyor.

Kış Olimpiyatları‘ndaki dijital yuan işlemlerinin sayısı Visa‘yı geçmeyi başardı. Pekin Ulusal Stadyumu’nda düzenlenen Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninde, Çin merkez bankasının dijital para birimi digital yuan namıdiğer e-CNY ile Visa’dan daha fazla işlem yapıldı.

Haberi önemli kılansa Visa’nın Çinli yetkililerle özel bir anlaşma yapmış olması. Buna göre Visa Kış Olimpiyatları’ndaki tek ödeme aracı olacaktı. Alipay, WeChat Pay ve diğer popüler ödeme sistemleri aracılığıyla ödeme kabul edilmeyecekti. Ancak yine de dijital yuan, işlem sayısıyla Visa’yı geride bırakmayı başardı.

Dijital Yuan COVID-19 Riskini Azaltacak

Pekin Oyunları Düzenleme Komitesi’ne göre nakit paranın dijital para birimiyle değiştirilmesi, insanlar arası teması önemli ölçüde azaltacağı için COVID-19’un yayılma riskinin önüne geçmiş olacak. Özellikle karantina bölgesindeki ziyaretçilerin kriptomatları kullanarak dijital yuan ile itibari para alışverişi yapmalarının pandemiyle savaşta ülkeye büyük yardım sağlaması bekleniyor.

ABD Dolarına Rakip

Dijital yuan çalışmaları başladığından beri Çin dijital para biriminin ABD dolarını tahtından edebileceği endişeleri vardı. Özellikle ABD’nin dijital dolar konusunda Çin kadar hızlı davranamaması bu endişeleri artırmış olacak ki geçen sene Cumhuriyetçi senatörler Marsha Blackburn, Cynthia Lummis ve Roger Wicker ABD Olimpiyat Komitesi Başkanı Susan Lyons’a bir mektup göndererek sporcuların e-CNY kullanmasının yasaklanmasını talep etmişlerdi.

Nitekim Çinli yetkililer CBDC’nin piyasaya sürülmesinin yuanın uluslararası arenadaki konumunu güçlendirmeye ve doların hakimiyetini kırmaya yardımcı olmasından son derece emin görünüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu