BitcoinHaberler

Kraken’den Bulgaristan’la İlgili Önemli İddia: “10 Milyar Dolarlık Bitcoin’e Sahip!”

İddialar gerçekse Bulgaristan dünyadaki tüm Bitcoin arzının 1'inden fazlasına sahip durumda!

Kraken kripto para borsası Bulgaristan’ın 10 milyar dolarlık Bitcoin‘i olduğunu açıkladı. Aslında Kraken’in iddiaları bundan 5 sene öncesine dayanıyor.

2017 yılında uluslararası soruşturma kuruluşu SELEC’in de desteğiyle siber suçlar alanında bir operasyon düzenlendi. Operasyonla ilgili bilgiler daha sonra örgütün resmi web sitesinde yayınlandı ve operasyon sırasında siber alanda toplam değeri 213.519 BTC’ye sahip Bitcoin cüzdanları olabileceği ifadesine yer verildi.

Ancak daha sonra bu ifade SELEC’in resmi web sitesinden kaldırıldı ve belirtilen miktarın doğru olmadığı iddia edildi. Ne var ki mevcut bakiye o dönemde popüler olan birçok sitede yer almıştı.

Yine aynı yıl uzman mahkeme başkanı olarak görev yapan Ivan Geshev, Bulgar gümrüğüne yönelik siber saldırının soruşturulmasının milyarlarca kripto para birimine el konulmasına yol açmadığını belirtti. İlgili suça konu olan kripto paranın 20 ila 25.000 avro değerinde olduğunu belirten Geshev, Bitcoin ticaretinin suç unsuru olmadığını da sözlerine eklemişti.

Konuyla ilgili yaşanan son gelişmeye ise Kraken borsası damgasını vurdu. Kraken, geçmişte Ivan Geshev tarafından yalanlanan bilgilere rağmen Bulgaristan‘ın 2017’de 200.000’den fazla Bitcoin’e el koyduğunu ortaya çıkardı.

En Fazla Bitcoin Tutan Beş Ülke Hangisi?

Söz konusu raporda en fazla sayıda Bitcoin’e sahip olan beş ülkenin yer aldığı bir tablo bulunuyor. Buna göre Bulgaristan bugün neredeyse 10 milyar dolara denk gelen ve tüm Bitcoin arzının %1’inden fazlasını temsil eden tam 213.519 Bitcoin’e sahip ve listede 1. sırada yer alıyor.

Kraken Verilerine Göre Ülkelerin Elindeki Bitcoin Miktarı

Söz konusu bilgilerin gerçekliğinin hala tartışıldığı hesaba katıldığında Bulgaristan İçişleri Bakanlığının konuyla ilgili bilgi vermeyi reddetmesi, söz konusu haberlerin gerçeklik payını önemli ölçüde artırıyor. Ancak yine de son sözü İçişleri Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının söylemesi bekleniyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu