BitcoinKripto Para

Kripto Para İle Ödemeler Devletler İçin Tehdit Mi?

Devletler kripto paraları bir tehdit olarak görmeli mi?

Kripto para yasakları dediğimiz zaman aklınıza ilk gelen ülke hangisidir?

  • Hindistan
  • Rusya
  • Kazakistan
  • Türkiye

Bu 4 seçenek arasında aklınıza ilk olarak gelecek seçenek büyük oranda Hindistan olacaktır. Ancak Rusya tarafından da kripto para birimlerine dönük olarak bazı yasaklar uygulanması ve bu konuda 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek ödemeler ve hizmetler alanında kripto para yasakları yasasından haberiniz mutlaka vardır.

Son 11 yıl içerisinde kripto paraların adı Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i ortaya çıkarmasından hemen sonra oldu. Satoshi Nakamoto, kripto para birimi Bitcoin’i ortaya çıkardıktan birkaç yıl sonra insanlar kripto para birimlerine daha fazla ilgi gösterdiler. Ancak kim ve nasıl oldu bilinmez suni bir rekor olduğu iddia edilen 20.000 dolar rekoru Bitcoin’in tüm dünyada dönüm noktası yaşamasına sebep oldu. Eğer ki Bitcoin 20.000 dolar seviyesini görmemiş ve o tarihi rekoru 2017 yılının Aralık ayında kırmamış olsaydı bugün çok sayıda olmayan kripto para yatırımcısı çok daha az rakamlarla anılıyor olurdu.

Bugünün büyük kripto para borsaları 2017 yılından önce kurulmuş olsa bile, bu büyük borsalar yatırımcılar sayesinde “büyük” olabildiler. Bunun sebebi ise ilk etapta küçük bir kripto para borsası olarak kurulan bu borsaların sonradan daha fazla talep, daha fazla ilgi ve daha fazla sayıda insanın reklamlara inanarak kripto para yatırımı yapması ile büyüdü.

Yatırımcılar Bir Tehdit Olarak Mı Görülüyor?

Kripto para birimlerinin herhangi bir devlet tarafından tehdit olarak görülüp görülmeyeceğine kimsenin karışmaya hakkı yok. Hindistan hükümeti için bugün tehdit olarak görülebilecek en ufak detay başka bir ülke veya kişi tarafından tehdit olarak görülmeyebilir. Ancak bu tehdidin gerçekten doğru olup olmadığını anlamak için beklemek değil, önceden adım atarak olası potansiyel tehditleri engellemek en doğru olanıdır. Hindistan’da Modi hükümetinin kripto para yasaklarını uygulama isteğinin arkasında bankaların baskısı ve bankaların kazanç kayıplarında yaşanan küçük değişimler olduğu iddia edilirken, bu iddiaların doğru olup olmadığını maalesef bilebilmek mümkün olmuyor.

Devletler yatırımcıların piyasadaki parayı kripto para borsalarına ve haliyle diğer ülkelere aktarmasından endişe ediyor olabilirler. Bunu sivil insanların bilebilmesi de mümkün olabilir de, olmayabilir de.

Kripto Paralar Şimdilik Değil Ancak Gelecekte Tehdit Olabilir Mi?

Birçok insanın aklında devlet yasakları söz konusu olduğu zaman “kripto paralar şimdi değil ancak gelecekte tehdit yaratabilir mi? Ekonomimizi kötü yönde etkiler mi? Milyarder insanlar kripto paralar sayesinde ülkeden tüm yatırımlarını kaçırıp vergi gelirlerinde ciddi düşüşler yaratabilirler mi?” gibi çokça soru işareti var. Günümüz kripto para camiasında bu sorulara yanıt vermek zor olsa da, her ülkede hükümetlerin kripto paralar konusunda uzun vadeli düşüncelerinin farklı olabileceğini unutmamak oldukça önemli görülmekte.

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com’a özel olarak üretilmiştir. Kripto para yasakları bugün aktif olarak çoğu ülkede uygulanmamaktadır ve uygulanması beklenmemektedir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu