Kripto Para

Kripto Para Lobisi İle ABD’li Senatör Anlaştı! Tartışmalı Madde Kanun Tasarısından Kaldırıldı

Kripto para lobisi, tartışmalı maddeyi Temsilciler Meclisi'ndeki yasa tasarısından kaldırmayı başardı.

ABD Temsilciler Meclisi’nin sunduğu yasa tasarısından, “hazine sekreterine uluslararası kripto para işlemlerini engelleme yetkisi veren” hükmün kaldırılmasına karar verildi. Karar, yasaya karşı lobi yapan Coin Center yöneticisi Jerry Brito tarafından açıklandı.

ABD’deki Tartışmalı Kripto Para Maddesi Yasa Tasarısından Çıkarıldı

Söz konusu tartışmalı hükmün mimarı olan Cumhuriyetçi üye Jim Himes da attığı Tweet’inde hükmün iptal edildiğini doğruladı. Himes, Jerry Brito’ya işbirliği için teşekkür etti ve sonuçtan memnun olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz hafta ABD Temsilciler Meclisi’ne sunulan “Amerika Rekabet Yasası’nda” yer alan bir hükmün, hazine sekreterine kripto para işlemlerini engelleme yetkisi verdiği anlaşılmıştı. Hazine sekreterinin bu yetkisini, söz konusu işlemlerde kripto paralar ile kara para aklama şüphesi bulunduğunda kullanması düşünülmüştü. Amerika Rekabet Yasası’nın amacının Çin ile ekonomik rekabet gücünün arttırılması olduğu düşünülüyor.

Yasa tasarısının şekillenmesiyle beraber Coin Center, bu tür bir yetkiyle birlikte hazine sekreterinin, herhangi bir denetim olmaksızın kripto para borsalarının da dahil olduğu ABD şirketlerinin müşterilerine kripto para hizmeti vermesine engel olabileceğini söylemişti.

Halihazırda yürürlükte bulunan yasada ise hazine sekreteri yalnızca Federal Rezerv başkanı, dışişleri bakanı, federal düzenleyiciler ve diğer kurumlarla istişare halinde bulunarak kripto para işlemlerine kısıtlama getirebiliyor. Buna ek olarak kısıtlama durumunda bir kamu bildirimi zorunluluğu ve 120 gün sonra kısıtlamanın kaldırılması gibi kurallar da bulunuyor. İptal edilen yasa tasarısında ise neredeyse tüm yetki hazine sekreterine aktarılıyordu.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu