AnalizBitcoinEthereumKripto ParaXRP

Kripto Para Piyasası Ağustos Ayı Değerlendirmesi

Ağustos ayında 2018’in en kötü dönemini geçiren kripto paralar yavaş yavaş toparlanmaya başlasa da, bu düşüşün etkileri hemen unutulmayacağa benziyor.

Bitcoin 5880 dolar seviyelerini görürken, Ethereum, XRP gibi başlıca altcoinler ise bu senenin en düşük fiyat seviyelerine gerilediler. Ayrıca kripto para piyasa hacminin 200 milyar dolar altına gerilemesi piyasada ciddi panik satışlarının olmasında etkili oldu.

Bu düşüşleri tetikleyen birçok neden olmakla beraber, fitili ateşleyen olay Bitcoin ETF başvurusunun SEC tarafından ertelenmesi olmuştu.

Özellikle Bitcoin’den sonra en büyük kripto para konumunda olan Ethereum piyasayı oldukça şaşırttı. Öyle ki sene başında Bitcoin hakimiyeti %33 iken Ethereum hakimiyeti yüzde %22’ydi. Fakat son duruma bakıldığı zaman Bitcoin hakimiyeti %55lere kadar dayanırken, Ethereum hakimiyeti %14 seviyelerinde.

2018 Kripto Para Hakimiyeti Grafiği

Ayrıca kripto para piyasasının market hacmi 2018’in en düşük seviyesini 191 milyar dolar ile görmüş oldu. 200 milyar dolarlık psikolojik sınırının atına düşmesi özellikle panik satışlarda etkili oldu. Bu durum Ethereum ile yatırım toplayan çoğu ICO’nun bu yatırımları satmasına neden oldu. Altcoindeki (özellikle Ether’deki) bu ciddi düşüş bununla bağdaştırılıyor.

2018 Kripto Para Piyasa Hacmi Grafiği

Piyasa toparlanmaya başlıyor

Kripto para piyasaları bugün itibarı ile toparlanmaya başladı. Bitcoin son 24 saat içerisinde 6600 dolardaki direnci test etti fakat kırmayı başaramadı. Bununla beraber kripto para piyasa hacmi 200 milyar dolar üzerine çıkarak 204 milyar dolar olarak karşımıza çıkıyor.

Altcoinler de bu yükselişe tepkisiz kalmadı. Ethereum 290 dolardan, XRP ise 0,30 dolardan işlem görüyor. Bu süreçte altcoinlerdeki hareketler Bitcoin hareketlerine doğrudan bağlı durumda. Öyle ki Bitcoin’in olası bir sert düşüşü, altcoinler için daha büyük düşüşler doğurabilir.

Şu anda 6280 dolar seviyelerinde işlem gören Bitcoin için özellikle 6400 dolar seviyesinin yukarısı ve 6200 seviyesinin aşağısı çok kritik. 6200 desteğine tutunaması durumunda 6000 dolara kadar düşeceği ve bu desteği tekrar test edeceği için 5700 dolar seviyelerine kadar gerileyeceği öngörülüyor.

Bitcoin Direnç ve Destek Seviyeleri

Ancak 6400 dolar direncini kırması durumunda bir sonraki önemli direnç olan 6600 tekrar kırmaya çalışacak.

Şu anda puslu olan piyasada ani düşüşlerden minumum düzeyde zarar etmek için stop loss emri koymanız ve kripto para fiyatlarını sık sık takip etmeniz öneriliyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu