Kripto Para

Kripto Para Sistemi Çökertilebilir Mi?

Kripto para sistemlerinin çöküp çökmeyeceğini mercek altına alıyoruz.

Kripto para sistemlerinin çöküp çökmeyecek olduğu hakkında tartışmalar var. Kimine göre kripto paralar merkezi olmadıkları ve bir merkezden çıkış olmadığı için başkası tarafından siber saldırılar ve farklı türde saldırılar ile çökertilmesi mümkün değil. Görünüşte evet kripto paralar bir merkeze bağlı değil ve herhangi bir merkezden çıkış yok. Kripto paraların merkezi olmayışı tamamen çökmeyecek olduğu ve sistemin 7 gün 24 saat tıkırında işleyeceği anlamına da gelmiyor.

Kripto para yatırımcıları her an olası bir siber saldırı ile ellerindeki kripto paraların yok olabileceğini ve kripto paralarının merkeze bağlı olmasa da bir yere bağlı olduğunun farkındalar. Bitcoin ve altcoinler belirli bir yerden yönetilmiyor, bunların yönetimi kripto para borsaları ağında devam eden ve sürekli olarak çalışan ticari işlem botlarınca yapılıyor.

Kripto paraların bir merkeze bağlı olması durumunda çökmesi daha kolay olabilirdi. Bugün öyle bir merkez yok, bir veri merkezi olmadığı için o veri merkezini çökertmek mümkün değil.

Tüm bunlar kripto paraların asla çökmeyecek olduğu anlamına gelmiyor. Bugün tahminlere göre dünyadaki kripto para birimi yatırımcılarının en az %70’i tarafından kullanılan Binance ve Coinbase kripto para borsaları çökertilir ise kripto paraların kullanımı da ciddi oranda zarar görecektir. Bu kısa süreli veya uzun süreli olabilir, yatırımcıları mağdur edecek olan bu hamleler kripto para yatırımcılarının ”tamamen çökmez, 7 gün 24 saat durmaksızın işlem yaparız” düşüncesine ters.

Bitcoin veya altcoinler Binance borsasında kayıtlı tuttuğunuzu varsayarak hesaba katalım, ve Binance kripto para borsasının hacklendiğini ve bunun sonucunda hesaplara erişimin kapatıldığını varsayalım, bu sizin için kripto paraların çökmesi demektir ve başka kripto para borsalarına transfer yapamaz, cüzdan hesaplarına transfer yapamaz duruma gelmenize sebep olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu