BitcoinHaberlerKripto Para

Kripto Para ve Bitcoin Cenneti Olarak Anılan Ülke, Yeni Yasayla U Dönüşü Yaptı!

Kripto paralar için bir cennet olarak nitelendirilen bu ülke, oluşturacağı yeni yasa ile birlikte diğer ülkeler arasına katıldı.

Yerel medyada çıkan haberlere göre, Portekiz Maliye Bakanı Fernando Medina kripto paraların yakında vergiye tabii olacağını söyledi.

“Diğer Ülkeler Gibi Biz de Kripto Paraların Vergilendirilmesi İçin Kendi Modelimizi Oluşturacağız”

Medina, konuyla ilgili yaptığı demecinde vergi kararını şöyle açıkladı:

“Birçok ülke halihazırda kendi sistemlerine sahip ve birçoğu da bu konuyla ilgili modellerini inşa ediyor. Biz de kendi modelimizi oluşturacağız.”

Lizbon’daki Abreu Advogados hukuk firması yetkilisi Susana Duarte, yaptığı açıklamasında ‘Portekiz hükümetinin kripto para vergilendirilmesi konusunda ilerleme göstereceğini söyledi.

Duarte, söz konusu yeni politika içerisinde sermaye kazancı vergisinin de bulunacağını fakat staking ve yield farming alanlarının nasıl etkileneceğinin henüz netlik kazanmadığını açıkladı.

Portekiz kısa bir süre önceye kadar özellikle sıfır sermaye kazancı vergisi sayesinde kripto para yatırımcıları için bir vergi cenneti konumundaydı.

“Portekiz’deki Yasal Boşluk Nedeniyle Kripto Varlıklardan Vergi Alınmıyordu”

Duarte, yeni düzenleme ile ilgili şunları söyledi:

“Spesifik bir yasa olmaması sonucunda regülasyon yapılamaması ile birlikte Portekiz’de kripto varlıklardan vergi alınmıyordu. Yeni düzenlemeden önce yalnızca kripto ilişkili şirketler vergiye tabi idi.”

Duarte, gelişme ile birlikte yerel müşterilerinin endişelendiğini ve hem bireysel hem de şirket yatırımcıların hükümetin son önerisi hakkında netlik ve kesinlik talepleri bulunduğunu söyledi.

Portekiz’de mevcut durumda finansal yatırımlar için %28’lik bir vergi oranı uygulanıyor.

Portekiz’in kripto varlıkların vergilendirilmesi konusunda yaptığı karar değişikliği ile birlikte ülke, benzer kurallar uygulayan diğer ülkelerin arasına katıldı.

Avustralya da kısa bir süre önce yatırımcıların kripto varlıkları için sermaye kazanç ve kayıplarını yıllık olarak raporlaması gerektiğini açıklamıştı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu