Kripto HaberleriHaberlerKripto Paralar Spekülatörler Tarafından Mı Kontrol Ediliyor?

Kripto Paralar Spekülatörler Tarafından Mı Kontrol Ediliyor?

Takip et

Kripto paraları spekülatörler mi yönetiyor? Öyleyse kim bu spekülatörler?

Kripto paraların bilinen bir merkezi yönetimi yok ve herhangi bir kişinin kripto paraları yönetmediği biliniyor. Ne kadar kripto paraların bilinen bir yöneticisi olmasa da aslında kripto paraları yöneten birileri var. Bunların adı spekülatörler. Spekülatörler ellerinde büyük yatırımlar barındıran zengin kimseler. Bugün dünyayı kim yönetiyor? Zenginler. Kripto paraları da zenginler yönetiyor. Normal yatırımcılar yine kripto paralardan biraz da olsa para kazanabiliyor olsa da en fazla parayı yine bu spekülatörler kazanıyor.

Türkiye’de medyada pek fazla bunların dile getirilmiyor olmasına rağmen İngilizce yayın yapan kripto para sitelerinde bu konular yatırımcılar tarafından zaman zaman sorgulanıyor. Kripto paralar hakkında kimsenin yönetmediği, kimsenin karışamadığı bir yatırım ve ödeme aracı olarak gösterilmesi de bu nedenle doğruluğunu yitiriyor. Kripto paraları spekülatörler isterlerse milyonlarca doları bulan satışlar yaparak milyarlarca doları bulan hesaplarından birkaç saniyede Bitcoin’in değerini düşürebilirler.

Bunların adı balina olsun veya olmasın zengin olan kişiler. Tek seferde 1 milyar dolara yakın piyasaya boşluk yaratabilecek kadar büyük miktarlarda kripto para birimi sahibi olan bu spekülatörler Bitcoin fiyatını kendilerine göre yükseltebiliyor veya düşürebiliyorlar.

Spekülatörler fiyatları yükseltebilir veya düşürmekte etkili davranabilir

Kripto para birimlerinin fiyat düşüşü ve yükselişi sıradan yatırımcılar tarafından belirlendiği kadar en önemlisi kripto para birimi spekülatörleri tarafından belirleniyor. ABD’de ve Asya’da bu kimselerin daha fazla olduğu, Türkiye ve benzer AB üyesi ülkelerde kripto para spekülatörünün bulunmadığına yönelik tahminler var. Spekülatörlerin kripto paraların fiyatlarını düşürmek ve yükseltmek konusunda kendi kararlarını kendileri vermeleri, kripto para piyasasında kaybetme korkularının bir an olsun bulunmaması gibi nedenler onların daha rahat ve kendilerine kazandıracak zamanlamada hareket etmelerine imkan veriyor. Normal yatırımcılar ise kripto para birimlerinin fiyatına göre hareket ediyor.

Bu kimseler kripto paraların kralı veya yöneticisi olmasa da kripto para fiyatlarının yükselmesi ve düşmesinde en büyük rol bu kişilere ait olmakta.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları