HaberlerKripto Para

Kripto Suçlar Önlenebilir Mi?

Bir danışmanlık firması kripto suçların 2024'e kadar yüzde 30 azalacağını öngörüyor. Peki, ama nasıl?

Bugüne kadar bazı ülke, şirket ve kişilerin kripto paralara karşı olumsuz tavır sergilemesinin en önemli nedeni dijital değerlerin merkeziyetsiz yapısı nedeniyle birçok suç unsuruna ev sahipliği yapması oldu.

Nitekim sayısız kişi ve kurum bu konuda mağduriyet yaşadı. Çok sayıda insan kandırıldı ve özellikle Dark Web gibi sitelerde kripto paralar aracılığı ile insan ve silah kaçakçılığı bile yapıldı. Konuyla ilgili son haber ise Whale Alert’ın da bildirdiğine göre 1.1 milyon dolarlık BTC dolandırıcılığı olarak kayıtlara geçti.

Habere göre bir yatırımcı tam tamına 1,14 milyon dolarını dolandırıcılara kaptırdı. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’u taklit eden dolandırıcılar kripto tarihindeki en büyük vurgunu gerçekleştirerek 26,4 BTC çaldılar.

Tüm bu dolandırıcılık haberleri bir yana bir danışmanlık firması olan Gartner, bu tür eylemlerin 2024’e kadar %30 azalacağını belirtti. Firma, Blockchain’in şeffaflığının yanı sıra dolandırıcılığı önleme araçlarının demokratikleşmesi gibi faktörlerin bu tür işlemlerdeki bu düşüşe katkıda bulunacağını öngörüyor.

Gartner, geçtiğimiz sene kripto para ile ilgili suçlardaki artışa rağmen iki yıl içinde böylesi bir düşüşü sağlayacak olan etkenin suçluların Blockchain ağları dışında hareket edememelerinden ve para harcayamamalarından kaynaklanacağını belirtiyor.

Firmanın blogunda yayınlanan makalede bu faktörlerin başında Blockchain’lerin şeffaflığı geliyor. Makalenin devamında ise şu sözlere yer veriliyor:

Sanıldığının aksine kripto para birimleri anonim suçlular için bir sığınak değildir. Aslında akıllı analitikle donanmış olarak Blockchain’lerdeki para izlerini takip etmek eski ödeme ağlarından daha kolaydır.

Suçluları Engellemek Mümkün!

Tüm Blockchain’lerin piyasa değerinin yaklaşık %99’unu oluşturduğunu söylediği 23 Blockchain’e atıfta bulunan Gartner’a göre dolandırıcılık karşıtı olarak adlandırılan sistemleri 23 Blockchain ile entegre etmek, binlerce kurumsal sistem ve ödeme ağını entegre etmekten daha kolay.

Zira aslında Blockchain sistemleri normal banka sistemlerinden çok daha şeffaf. Zira siz bir bankaya IBAN numarasını bildiğini birinin varlıklarını sorduğunuzda banka size tabii ki olumsuz yanıt verecektir. Ancak bilinen Blockchain sistemlerinde (Bitcoin, Ethereum gibi) cüzdan numarasını bildiğiniz kişinin varlıklarını ve harcamalarını görebiliyorsunuz.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu