blank
EthereumLitecoin

Litecoin (LTC) Kurucusundan Ethereum ve NFT’lere Yönelik “Çöküş” Açıklaması

Litecoin kurucusu Charlie Lee, NFT Fiyatlarının dibi göreceğini düşünüyor.

Litecoin’in (LTC) kurucusu olmasına rağmen boğa sezonunda elindeki bütün LTC’leri satan Charlie Lee, son günlerin en popüler trendini eleştirdi. Lee, Ethereum tabanlı Non-Fungible-Token (NFT) furyasının uzun sürmeyeceğini düşünüyor.

NFT’ler Rekor Fiyata Satılmaya Devam Ediliyor

NFT’ler özellikle 2020-2021 döneminde ciddi bir tanınma elde etti ve birçok ünlü isim kendi NFT’sini piyasaya sürdü. Ünlüler kendi oluşturdukları eserleri veya sadece koleksiyon ürünlerini Ethereum blockchain ağı üzerinden satışa sunabilmekte. Bazı NFT’lerin milyonlarca dolara satılması ise sektörün bu yönüne dikkat çekti. Charlie Lee ise fiyatların böyle yüksek devam etmeyeceğini düşünüyor.

Lee, NFT’ler ile ilgili problemin, bunların sonsuz sayıda üretilebilen tokenler olmasından ibaret olduğunu belirtti. Buna ek olarak sınırsız sayıda token yani NFT oluşturmak için de hiçbir maliyet gerekmiyor. Rick and Morty şovunun yaratıcısı Justin Roiland’ın NFT’sinin “eşsiz ve harika” olduğunu belirten Lee, binlerce başka sanatçının daha bu sektöre girebileceğini ima etti.

“NFT’lerin Hiçbir Maliyeti Yok”

Lee’ye göre bu durum bir zamanlar özel ve koleksiyonluk olan ürünlerin artık özel olmaması anlamına gelebilir. Lee, NFT’lere ek olarak gerçek dünyaya ait sanatın ise sıfır maliyete sahip olmadığını belirtti. Bir eseri oluşturmanın zaman ve çaba gerektirdiğini belirten ünlü isim, aslında bunun Bitcoin ve Litecoin’in altyapısını oluşturan Proof-of-Work (iş ispatı) modelini andırdığını vurguladı.

Lee, NFT’lerin hiçbir ücret gerekmeden oluşturulmasının bu sektörün sonunu getireceğini düşünmekte. Ethereum konferasında en çok konuşulan konunun NFT’ler olması ise bunun aslında tartışmalı bir konu olduğunu gösteriyor.

İlgili Haber  Ethereum (ETH) Konferansında En Çok Konuşulan Yeni Trend Belli Oldu

*Eşsiz token (NFT), blockchain üzerinde kurulu bir token türüdür. NTF’ler herhangi bir dijital varlığın veya gerçek hayattaki bir sana eserinin ya da nesnenin tokenlaştırılmış versiyonudur. NTF’ler diğer kripto paralardan farklı olarak her biri özel üretilir ve birbirleri yerine geçemezler. Bu sebeple orijinallik ve mülkiyet ispatı için kullanılabilirler. Son dönemde sanatçıların gerçek hayattaki eserleri yerine NTF çıkardığı ve bunları sattığı bilinmektedir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

6 Yorum

  1. Yani diyor ki ben kazanacağımı kazandım, elimdekini de sattım, bu iş kimde patlar bilemem.

  2. Yani alt yapı düzgün değil diyor. Haksız kazanç sağlanabilir diyor. Sonsuz üretim var buda uzun vadede değer kaybı demek. Ayrıca üretimin de suistimale açık olabileceğini söylemeye çalışıyor. Ama tabi ne kadar haklı onu bilemeyiz 🙂

Başa dön tuşu