HaberlerSolana

LUNA, Celsius ve 3AC Krizinden Sonra Gözler Bu Krizde: Nasıl Çözülecek?

LUNA ve 3AC'nin yaşadığı sert yıkımlar sonrasında kripto para sektörü şimdi de Solend protokolünde yaşanan soruna odaklandı!

Kripto para sektörü ayı piyasasına resmen girdi ancak bu giriş kesinlikle dış etmenlerin hataları sebebiyle hızlandı.

LUNA’nın ve bütün Terra ekosisteminin çöküşü, Celsius’un neredeyse iflas etmesi ve en büyük fonlardan olan Three Arrows Capital’in dibi görmesi, kripto para sektörünü sert etkiledi. Şimdi ise bir kriz daha kapıda gibi gözüküyor.

İlgili Haber
Beklenen Celsius Fırtınası Resmen Koptu: Bütün İşlemler Durduruldu, Ethereum (ETH) Fiyatı Düşüşe Geçti!

Solend Krizi Başlıyor

Solana (SOL) ağında ve Solend isimli protokolde yaşananlar, kesinlikle endişe verici.

Bir SOL balinası yaklaşık 160 milyon dolarlık teminatı Solend protokolüne yatırdıktan sonra 108 milyon dolarlık kredi çekti ve bunun neredeyse likidasyon yaşamak üzere olduğu görülüyor.

Bu da Solend protokolü ve bunun kripto para birimi için büyük bir risk. Bu olayın gün yüzüne çıkması ile ise kullanıcıların fonlarının riske girdiği gerçeği ortaya çıktı.

Solana ağındaki sorunlar da buna eklenince bununla ilgili bir teklif ortaya konuldu.

Solend protokolü, söz konusu balinaya ulaşıp anlaşmaya çalışsa da balina asla yanıt vermedi. Solend ise balinanın hesabına el koyulması için oylama başlattı.

Teklif, büyük tepki çekti ve merkeziyetsizliğe karşı olunduğu vurgulandı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao‘nun da tepki gösterdiği teklif, yine balinaların oyuncağı oldu.

An itibarıyla %97 bu teklife evet dedi ve aslında kullanıcıların fonlarının da rahatlıkla böyle oylarla ele geçirilmesinin önü açıldı.

Buradaki detay ise oyların %90’ının tek bir kullanıcı tarafından verilmesi oldu. Yani 270 milyon dolarlık kullanıcı varlıkları hakkında karar, tek bir kurum tarafından verildi ve bu da Solend’in DAO’su oldu.

Oyu kullanan kişi Discord üzerinden yaptığı açıklamada kendini haklı gösterse de SOL fiyatı ve piyasa sorunun devam etmesi durumunda olumsuz etkilenebilir.

Bu kriz LUNA olayı kadar piyasayı etkilemese de Binance CEO’sunun olaya dahil olacağı kadar merkeziyetsizliğe zarar veren bir olay olduğu için piyasada olumsuz etki yaşatabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu