BitcoinBitcoin MadenciliğiHaberler

Madencilik Zorluğu Tarihi Düşüş Yaşadı! Bitcoin Fiyatına Etkisi Ne Olacak?

Bitcoin ağı Çin baskısı altında kendisini korumaya alıyor.

Çin’in Bitcoin üzerindeki baskısı etkisini göstermeye devam ediyor. Bildiğiniz üzere Çin’in bazı eyaletlerinde alınan kararlar sonrası Çin’li Bitcoin madencileri makinelerini kapatarak yeni yer arayışına girmişti. Bu kapanma sonrası ağdaki hash ratede ciddi düşüşler görüldü.

Bitcoin ağı 2 haftalık sürelerle hash rate değişimine göre madencilik zorluğunu ayarlamak üzerine kurulu kendi kendisini koruyan ve denetleyen bir mekanizmaya sahip. Bitcoin’de temel prensip 10 dakikada bir bir blok üretmektir. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan hash rate düşüşleri sonrası ortalama blok çıkarma süreleri 14 dakikalara kadar yükseldi. Bazı günlerde 2 saati aşkın sürelerde blok üretilemediği görüldü.

Bitcoin ağının madencilik zorluğu da bu hash rate düşüşlerine uyum sağlayarak %28 oranında bir düşüş yaşadı. Bu sayede blok süreleri yeniden normale döndü. Madencilik zorluğunda bu denli büyük bir düşüş ilk defa yaşanıyor. Bundan önceki en büyük düşüş 2011 yılında görülen %18’lik düşüştü.

Bitcoin ağındaki madencilik zorluğunun düşmesi madenciliğin daha karlı hale gelmesini sağlıyor. Bu durumun BTC madenciliğini daha çekici bir hale getireceği ve hash rate’in yeniden toparlanmasına katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Madencilik zorluğundaki değişim ile fiyat arasındaki korelasyona dair elimizde net bir veri yok. Geçtiğimiz yıllarda Bitcoin madencilik zorluğunda yaşanan %16’lık düşüşlerin fiyata bazen yükseliş bazen düşüş şeklinde yansıdığını gözlemliyoruz. Bu nedenle bu veriden fiyat anlamında bir çıkarım yapmanın sağlıklı sonuç vermeyebileceğini düşünüyoruz.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu