BitcoinHaberler

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş, Virüsün Türkiye Ekonomisine Olan Etkilerini Değerlendirdi

Özbaş, Merkez Bankası olarak hızlı karar alma ve alınan kararları etkili bir şekilde uygulama imkanına sahip olduklarını ifade etti.

Küresel ekonomiye büyük darbe indiren corona virüsün Türkiye ekonomisine etkilerini ele alan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş, Türkiye ekonomisinin dinamik yapısıyla bu süreci göreceli olarak en az hasarla ve kısa sürede atlatan ekonomilerden biri olacağını dile getirdi.

Özbaş ayrıca Ocak-Şubat aylarındaki güçlü seyir nedeniyle ilk çeyrek genelinde yüksek oranlı büyüme beklediklerini ve seyahat harcamaları dışında tüketimde henüz belirgin bir zayıflama sinyali almadıklarını ifade etti.

Bunların yanı sıra pandeminin yayılma hızının düşmesiyle Türkiye ekonomisinin de hızla toparlanmaya başlayacağını ifade eden Özbaş, ekonomimizin dinamik yapısıyla bu süreci göreceli olarak en az hasarla ve kısa sürede atlatacağını sözlerine ekledi.

An itibarı ile virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 131’e, virüsten etkilenenlerin sayısı ise 9 bin 217’ye çıkmış durumda. Virüs sebebiyle birçok çalışan home office şeklinde evde çalışırken 65 yaş üstü için getirilen “evde kal” uygulamasının tüm ülkeye yayılarak genel bir karantina uygulamasına dönüşmesinden endişe ediliyor çünkü ülkemizde günlük yevmiye usulü ile çalışanların sayısı bir hayli fazla.

Bununla birlikte Google verileri, evlerinde kalan birçok Türk yatırımcının Bitcoin satın almaya yöneldiğini ortaya koyuyor. Bu kararda özellikle Bitcoin’in 12-13 Mart’ta 8000 dolardan 3700 dolara kadar hızlı bir düşüş göstermesinin son derece etkili olduğu kesin.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu