blank
HaberlerKripto Para

Merkez Bankası’nın Kripto Varlık Yönetmeliği’ne Karşı İlk Dava Açıldı!

Merkez Bankası tarafından çıkarılan yönetmelik tartışılmaya devam ediyor.

Merkez Bankası tarafından çıkarılan “Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmeliğe” karşı ilk dava açıldı.

Yönetmelikten doğrudan etkilenen ve faaliyetleri sekteye uğrayan ödeme şirketi Digilirapay yönetmeliğin tamamının iptali için Danıştay’a dava açtı.

Yürütmenin durdurulması talepli açılan davada, Danıştay’ın ne karar vereceği merak konusu oldu. Mahkeme ilk olarak yürütmenin durdurulmasına ilişkin şartların oluşup oluşmadığına bakıp bir karar verecek.

Digilirapay kurucusu Serkan Bayar twitter hesabından yaptığı duyuruda: “16.04.2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik’in yürütmesinin durdurulması ve iptali için TCMB’ye karşı davamızı açtık.” dedi.

Yönetmelik ilk çıktığı anda faaliyetlerini durdurma kararı alan şirket, daha sonra bunun yanlış anlaşıldığını ve faaliyetlerinin kripto varlık ödemeleri dışındaki alanlarda devam edeceğini ifade etmişti.

İlgili Haber  DigiliraPay Kripto Varlık Yönetmeliğine Dava Açıyor! "Diğer Hizmetlerimiz Devam Edecek"

Merkez Bankası Başkanı geçtiğimiz günlerde katıldığı televizyon programında kripto varlık ödemelerine ilişkin düzenlemenin kendi alanları ile ilgili olduğunu ve bu şirketlerin denetlenmesindeki zorluklar nedeniyle böyle bir yasak getirildiğini ifade etmişti.

İlgili Haber  Son Dakika! Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu Kripto Para Düzenlemesi İçin Tarih Verdi!

Türkiye’deki yatırımcılar diğer kurumlardan gelecek regülasyonları beklerken, vergi konusunda büyük bir endişe olduğu görülüyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

3 Yorum

  1. milli piyangonun dahi vergisi varken lisansı olmayanlar borsa açarken kripto parası olanlardan vergi alınmasın mı? Futbolcular da vergiden muaf gerçekten vergi cenneti!

    1. Vergiye karşıyız artık yeter 5 veriyorsa 10 katı olup 50 almak için elinden geleni yapıyorlar. Gelmesin vergi dedi ki:

      Vergiye karşıyız artık yeter 5 veriyorsa 10 katı olup 50 almak için elinden geleni yapıyorlar. Gelmesin vergi

  2. Denetleme eşittir vergi olmasin mi? Vergoyi getirme çabası içerisinde olacağıniza bir kişinin bir kaç yerden farklı yerden maaş almasına bakın biraz da oraları denetleyin olmaz mi ? Simdi mi yasaklama aklınıza geldi oncelerde neredeydiniz ? Buna inanıyor muyuz ? Hayir. Ama bu milletimiz herseyin farkidna bunda kimsenin şüphesi olmasin. Ulkemiz vergi cenneti mübarek neredeyse hava ya da vergi gelecek. Yazık günah ya once işsizliği cozun daha kyk borçlar duruyor silin kyk borçları.


Başa dön tuşu