blank
Haberler

Son Dakika! Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu Kripto Para Düzenlemesi İçin Tarih Verdi!

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan önemli açıklamalar.

Üç televizyon kanalının ortak programında konuşan ve soruları yanıtlayan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu 2 hafta içerisinde kripto para düzenlemesinin geleceğini söyledi.

Thodex ve Vebitcoin borsalarında yaşanan talihsiz olayların ardından regülasyonların hızlanacağı düşünülüyordu. Yerli kripto para borsalarının arkasında bıraktıkları binlerce mağdur Türkiye’nin gündemini meşgul ederken Merkez Bankası Başkanı’ndan açıklama geldi.

Merkez bankası tarafından çıkarılan kripto para yönetmeliği uzun süredir tartışılıyordu. Metindeki ifadelerin muğlaklığı kafalardaki soru işaretlerini artırmıştı.

Bu konuda da konuşan Kavcıoğlu, kripto para ödemelerin yasaklanmadığını, ödeme kuruluşlarının bu alanda aracılık etmesini yasakladıklarını ifade etti. Daha geniş bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını söyleyen başkan, 2 hafta içerisinde yeni kripto para düzenlemesinin yayınlanacağını duyurdu.

“Bu hassas bir konu.  İki gündür yaşananlar ile de gittikçe farklı bir boyut kazanıyor. Dünyada da böyle sadece Türkiye’ye özgü bir şey değil. Ciddi bir şekilde altyapısı yok, düzenlemesi yok, kontrol mekanizması yok.

Bir kaç ülke tamamen yasakladı. Sadece yasaklayarak bu işi halletme şansınız yok. Zaten bizim böyle bir niyetimiz de yok.

Bizim yaptığımız düzenleme bu tarz platformlara aracılık eden ve ödeme yapan ödeme kuruluşlarına yönelikti. Bunların altyapıları çok sağlam olmadığı için bu tür ödemeleri banka aracılığıyla yapın dedik. Biz bu ödemeleri yasaklamadık. Sadece bankalar aracılığıyla yapabilirsiniz diğer ödeme kuruluşları ile yapamazsınız dedik. Çünkü orada sıkıntılar var. Onlara da belirli normlar belirledik. Öyle bir şey ki denetlemeye gittiğinizde bir veri bulamıyorsunuz. Düzenlemede sermaye artırımı, sermaye yeterlilik gibi kriterler belirlenebilir.”

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

17 Yorum

 1. Her ne indirim olursa olsun kampanyalar ceistli promosyonlar olursa olsun yerli borsalardan uzak durun srkadaslar 3 veriyorsa 10 alır bunu unutmayın. En iyisi binance diyorlar sadece binance.

 2. Veri demek eşittir vergi demek arkadaşlar şimdi anlaşıldı asıl amaç vergiyi hızlıca getirebilmek yorumlarda görüldüğü gibi oyunlara gelmeyin yerli borsalardan uzak durun.

 3. Gelsn düzenleme z kusagi secimi duzenler.. Yeter artik rahat olalim dedikce qeliyorsunuz biseyleri öne sürerek nereden inanalim bu magduriyetler swrnayo olmadugini 😉 Bir araba almaya kalkiyoruz 3 araba almıs qibi araba aldiriyonuz vergi ülkesi olduk neredeyse hava ya da düzenleme getirerek vergi alacaksınız..!

   1. Z kusagi secer anonim düzenleyen var olur ama secen z olur unutma 2 yıl var gençler hesabı sorar z kuşağı cakma anonim . Yalancı anonim görürler 2023 u z kusagini tanirlar

 4. Z kusaqi bunun hesabini soracak secimde.. Isiniz qucunuz werqi qetirtmek vatandasi hukumete muhtac ettirmek mi ? Zaten reis buna benzer sozler konusmus. Secimi unutmayin. Issizlige cozum bulun !

 5. Oyuna gelmeyelim çeşitli senaryolarla dolu maksat devlet diyor ki benden fazla kazanamazsın deniliyor, öyle ise zararimiza ortak olun tabi olursa zarara ortak şeyler onunda bir kiliflatini bulurlar, 3 verip en az 10 alirlar zor değil muhim olan 128 milyar dolar gibi paralara el koymak ama z kusagi bunları unutmaz. Üniversite mezunu işsizlerle ilgilenin Allah askiba burakin bunlari milletin 3 , 5 lirasıni almayın artık rahat bırakın garibanları.

  1. 400 bin mağduru görmeyen gözleriniz 128 milyar yalaninimi görüyor beyinsiz mahluklar.

   1. Magduru kim yapiyor saniyosun ilerizekali bilqder… dolar nasıl 8 lira oldu dus7n bunları ya oyunun içindesin yada oyun kurucularin içerisindesin. Arkadas dogru söylüyor nerede 128 milyar dolar yetmedi 128 milyar dolar bide senaryo ile mücadele gözünde görünelim ki düzenleme hizla gelsin vergi gelsin garibanlara cokelim diyorlar. Akıllı olun

   2. Cok zenqinsen qit mağdurlara para ver yandas anonim. Belli boyle olavagi buda akil olsun herkese yerli borsalardan uzak dursunlar en iyisi sadece binance diyorlar. En güvenilir sadece binance diyorlar

   1. Merkez bankası boşaldı doğru şimdi yok o 128 milyar dolar buhar oldu haklısın 😂


Başa dön tuşu