Kripto Para

MetaMask ve Opensea’nin İranlı Kullanıcıları Yasakladığı İddia Ediliyor!

Web3 platformları MetaMask ve OpenSea'nin İranlı kullanıcıların IP adreslerini engellemeye başladıkları bildirildi.

Bu hafta popüler kripto para cüzdanı servisi sağlayıcısı MetaMask, İran IP adresleriyle ilişkili tüm cüzdanları yasaklamaya başlamıştı. Bugün ise çok sayıda kripto para ve NFT topluluğu üyesi sosyal medya üzerinde MetaMask hizmetlerine erişimlerinin tamamen kesildiğine dair haberler paylaştı.

MetaMask, Sorunun Birlikte Çalıştıkları Infura Hizmetinden Kaynaklandığını İddia Etti

Tepkiler üzerine MetaMask kısa bir blog yazısı yayınlamak zorunda kaldı. Blog yazısında erişim engellerinin şirketin Blockchain bilgilerini almak için kullandığı bir hizmet sağlayıcısı olan Infura ile yapılan anlaşma gereği gerçekleştirildiği bildirildi. Sonuç olarak MetaMask, yasal uyumsuzluklar nedeniyle bazı bölgelerde hizmet veremeyeceklerini açıkladı.

Bu blog yazısının yazılmasının ardından Infura bir dizi tweet attı ve söz konusu yasakların kasıtlı bir şekilde getirildiğini fakat teknik bir nedenle çok geniş kapsamlı uygulandığını söyledi.

Projenin resmi Twitter hesabı yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerden gelen yeni yaptırım direktifleri nedeniyle değiştirmek zorunda kaldığımız bazı konfigürasyonlar bir hata sonucu olması gerekenden daha geniş bir alana uygulanmış. Bu bizim gözden kaçırdığımız bir şeydi ve bize bildirdiği için minnettarız. Sorunun ne olduğunu anladıktan sonra çözüme kavuşturduk ve mevcut durumda hizmetimiz çalışmaya devam ediyor.”

İranlı Kullanıcılar OpenSea’ye de Erişim Sağlayamıyor

Buna rağmen MetaMask İranlı kullanıcılar tarafından yapılan girişleri kısıtlayan tek Web3 platformu değildi. Bugün birçok Twitter kullanıcısı dünyanın en büyük NFT pazarı olan OpenSea’ye de erişemediklerini bildirdi. Raporlara göre İran üzerinden kayıtlı kullanıcı hesaplarına geniş kapsamlı bir yasaklama uygulanmaya başlandı.

Herhangi bir denetleyicinin bulunmaması gereken, merkeziyetsiz bir internet ideali üzerine kurulmuş bu uygulamaların bazı kullanıcıları engellemesi ciddi bir sorun olarak nitelendi. Merkeziyetsiz uygulamalarda herhangi bir kişi ya da kurumun hangi hizmetlere kimin erişim sağlayabileceğine karar verememesi gerekiyor. Bu yüzden bu son yasaklar kullanıcılar tarafından öfkeyle karşılandı.

Buna ek olarak bazı kaynaklar kısa bir süre önce MetaMask’ın Venezuela merkezli Ethereum transferlerini de engellediğine dair bilgiler paylaştı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu