Kripto HaberleriBitcoinMichael Saylor BloombergHT'nin Bitcoin Sorularını Yanıtladı! Bu Altcoinlerden Uzak Durun Dedi!

Michael Saylor BloombergHT’nin Bitcoin Sorularını Yanıtladı! Bu Altcoinlerden Uzak Durun Dedi!

Takip et

Kısa süre önce 10 milyon dolar karşılığında 480 Bitcoin aldığını açıklayan Michael Saylor Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Bloomberg HT ve Habertürk ABD temsilcisi Ali Çınar‘ın konuğu olan Saylor, Bitcoin’e olan bağlılıklarının devam edeceğini ve planlarının uzun vadeli olduğunu söyledi.

Bitcoin Sağ Çıkabilecek Mi?

Ali Çınar’ın “Kripto para birimleri ciddi küresel krizlerde karşılaştı Covid 19,  Rusya-Ukrayna işgali, enerji krizi %8.6 ABD enflasyonu vb. Sizce kripto para birimleri bu süreçten sağ çıkabilir mi ? sorusunu yanıtlayan Saylor şunları söyledi:

Bitcoin piyasadaki dominant kripto varlık. 20 bin kadar başka kripto para daha var. Bitcoin hayat kalacak ancak diğer kripto para birimlerinin çoğu hayatta kalamayacak. %99’luk bir başarısızlık oranı olacak. Bitcoin’in mühendisliği iyi yapılmış ve merkeziyetsiz bir para.”

Bitcoin’e Güven Yeniden Sağlanabilir Mi?

Ali Çınar’ın bir diğer sorusu şu şekildeydi:

Makro ekonomik görünüm bozuldu bir dönemde piyasa içi krize de şahit olduk kripto para birimi tarafında Terra Luna ile başladı ve bu çöküş Celsius’la ve 3AC ile derinleşti. Kasım 2021 de 3 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip olan kripto piyasası 900 milyar dolar civarına düştü bütün bu çöküş ile çok büyük kayıplar yaşandı ve yatırımcılar çok büyük sorunlar yaşadı şimdi de kripto para piyasasına olan güvenin büyük ölçüde eridiğine şahit oluyoruz.

Şunu sormak istiyorum kripto para piyasaları bu eriyen güveni tekrar inşa edebilir mi ya da güveni tekrar sağlamak için hangi adımlar atılmalı?

Saylor bu soruya şu yanıtı verdi:

“Buradaki zorluk şu, piyasanın çoğu Bitcoin ve kripto para farkını anlayamıyor. Bitcoin merkeziyetsiz bir dijital emtia olarak görülüyor ama diğer şeylerin çoğu stabilcoin olmaya çalışıyor ya da dijital menkul kıymet hükmünde. O yüzden istikrarsızlık var bu da tabi ki çok fazla kaldıraçtan kaynaklanıyor.

Kripto para borsaları düzenlenirse daha iyi bir ortam olacaktır. Düzenleme olması gerekiyor ve aşırı kaldıraç var. Regülasyonlar ile birlikte bunlar da biraz daha azaltılacaktır. Yatırımcılara yönelik eğitim süreci de düzenleyiciler tarafından verilebilir.”

Nasdaq Korelasyonu Bitcoin’in Ruhuna Aykırı Mı?

Saylor “Nasdaq gibi borsalarla Bitcoin’in korelasyon halinde olması kripto paraların doğasına aykırı değil mi?” şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi.

“Bitcoin 2 4 ve 8 yıl olarak bakıldığı zaman, hisse senetlerinden çok daha iyi performans göstermiş. Burada enflasyondan korunmak için 2 veya daha az yıl içerisinde bir fiyat performansı değerlendirmek yanlış olur. Eğer enflasyondan korunmak için bir ürün alıyorsanız bunu en az 2 ve 4 yıl üzerinde elinizde tutmanız gerekmekte.”

“Altcoinlerden Uzak Durun”

Ali Çınar’ın altcoinlerle ilgili sorusunu da yanıtlayan Saylor, altcoinlerden uzak durun mesajı verdi.

“Düzenleyici yetkililer altcoin projeleri konusunda adım atmalı dediniz. Bütün altcoinlerden mi bahsediyorsun ya da düzenleyiciler hangi adımları atabilir?

Saylor: Emtia ve menkul kıymet arasındaki fark şu. Emtiada ihraççı yok. Herhangi bir şirket bunun kontrolüne sahip değil. Gümüş altın ve Bitcoin’de bunun olduğunu söyleyebiliriz. Bitcoin bu noktada tek. Bu ne anlama geliyor 20.000 başka kripto var ve bunların hepsi menkul kıymettir. Bunların düzenlenmesi ve bu tarz kripto para üreticilerinin her şeyi açıklaması lazım. SEC’nin buna el atması lazım. Düzenleme olmayınca kripto para borsaları bu altcoinleri işleme açıyor. Binlerce coin olduğu için çok fazla karmaşık bir durum oluşuyor ve bunu yapmak gerçekten zor. Özet olarak şunu düşünüyorum diğer altcoinleri alacaksanız büyük bir risk alıyorsunuz demektir. Bana kalırsa sadece Bitcoin alın ve bunu bekleyin.”

Saylor ve Ali Çınar röportajında öne çıkan başlıkları şöyle sıralayabiliriz:

“Enflasyona karşı kısa vadede korunabileceğiniz bir yatırım stratejisi yok. Uzun vadede Bitcoin diğer ürünlerden daha iyi performans gösterecek.

Piyasada biraz bekleme durumu var. Piyasa SEC’den daha fazla açıklama ve netlik bekliyor. Ancak SEC bu konuda gerekeni yapmıyor.

Bizim stratejimiz Bitcoin alıp tutmak. 10 yıllık bir süreçten bahsediyorum.

Biz trader değiliz dipten alıp yüksekten satmak istemiyoruz. Bitcoin’e bu şekilde bakmıyoruz.

Türk Lirası son dönemde çok fazla değer kaybetti. Makro ekonomik tarafta dünya emtiaya endeksli paralara yönelmek istiyor. Bitcoin de bu zaten. Kısa vadede daha oynak olabilir. Ancak 10 yıllık bir planınız varsa diğerlerinden 5-10 kat daha iyi performans gösteriyor.

Bitcoin hayatta kalacak diğer kripto para birimlerinin çoğu hayatta kalmayacak %99’u başarısız olacak.”

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları