BitcoinHaberler

Milyonlarca Weibo Kullanıcısının Kişisel Verileri Dark Web’e Sızdı!

Yetkililerce yapılan veri sızıntısı doğrulamalarını içeren mesajların bir süre sonra yayından kaldırılması tepki çekmeye devam ediyor.

Interpol’ün Dark Web’deki (Deep Web) yasa dışı eylemleri takip için Güney Kore şirketiyle 1 yıllık iş anlaşması imzaladığı haberleri gündemde yer alırken 172 milyon Weibo kullanıcısının kişisel verilerinin Bitcoin karşılığında Dark Web’de satıldığı iddiaları gündeme bomba gibi düştü.

İlgili Haber
Interpol Yasa Dışı Kripto İşlemlerini Takibe Alıyor!

Söz konusu veri paylaşımının Çin merkezli Weibo’da ortaya çıkan bir veri usulsüzlüğü neticesinde gerçekleştiği öğrenildi. 172 milyon kullanıcının 0.177 Bitcoin karşılığında Dark Web’e sızan verileri arasında kimlik ve kullanıcı verileri, cinsiyet ve yerleşim bilgileri ile hesap bilgileri yer alıyor.

İşin ilginç yanı ise Weibo’nun güvenlik direktörü Luo Shiyao’nun kullanıcıların telefon numaralarının geçen sene sızdırıldığını ve geri kalan diğer bilgilerin ise web’de kazınarak elde edildiğini açıkladığı tweetini bir süre sonra silmiş olması.

Bunun yanı sıra Luo, veri sızıntısına yol açan API’yı kapatmak için şirket olarak önlem aldıklarını ve sızıntının tespit edildiği ilk anda söz konusu durumun muhataplara bildirildiğini de sözlerine ekledi.

Yine Ali Group Güvenlik Araştırma Laboratuarı’nın eski direktörünün paylaştığı ve “Çok kişinin cep telefonu numaraları sızdırılmış durumda. En önemli veriler arasında bulunan Weibo hesap adresi ve kullanıcıların telefon numarası da açığa çıkmış halde.” ifadeleri de yayınlandıktan bir süre sonra silindi. Söz konusu skandal akıllara hemen Facebook’un 419 milyon kullanıcısının kişisel verilerini paylaştığını doğrulaması olayını akıllara getirdi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu