binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriEkonomiMoody's, FED Faiz İndirimi Olasılığı Hakkında Açıklama Yaptı

Moody’s, FED Faiz İndirimi Olasılığı Hakkında Açıklama Yaptı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's yetkilisi, FED'in faiz oranı kararlarına dair yeni bir açıklama yayınladı.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Moody’s Analytics Baş Ekonomisti Mark Zandi, yakın zamanda verdiği bir röportajda, merkez bankasının ekonomik hedeflerine ulaştığını savunarak, FED’in faiz oranlarını düşürmeyi düşünmesi gerektiğine inandığını ifade etti.

Zandi’nin yorumları, FED’in mevcut politika duruşuna ilişkin tartışmaların devam ettiği bir ortamda geldi. Zandi, “Bence hedeflerine ulaştılar” dedi ve ekledi: “Tam istihdam seviyesindeyiz. İşsizlik oranı geçtiğimiz yıl hafif bir artışla %4’e yükseldi ki bu da tam istihdam ekonomisiyle uyumlu.”

Zandi’ye göre enflasyon, ev sahiplerinin emsal kiraları hariç tutulduğunda, son altı ila on iki aydır Fed’in hedefi olan %2 seviyesinde seyrediyor. Zandi, ekonominin bu kadar kısıtlayıcı bir para politikasına ihtiyaç duymayabileceğini öne sürerek mevcut %5.5’lik yüksek oranın sürdürülmesinin gerekliliğini sorguladı.

Zandi, “Büyümeyi ne destekleyen ne de kısıtlayan oran olan denge oranı, çeşitli nedenlerle tarihsel olarak olduğundan daha yüksek, ancak %5.5 değil” dedi. Yüksek faiz oranlarını sürdürmenin ekonomik istikrarı riske atabileceği uyarısında bulunan Zandi, “FED elini ekonominin ensesinde tuttuğu sürece bir şeyleri kırma riski taşıyor” dedi.

Tartışma sırasında CNBC’den Sarah Eisen, FED’in hedefinin Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) endeksine güvendiğini ve bu endeksin henüz istenen %2 seviyesine ulaşmadığını belirtti. Zandi bunu kabul etmekle birlikte trendin doğru yönde ilerlediğini belirterek aradaki farkın büyük ölçüde ev mülkiyetinin örtülü maliyetinin ölçülme şeklinden kaynaklandığına işaret etti.

İlgili Haber  Bir Kripto Para Borsası, Alım Satımları Durdurdu: Kullanıcılar Varlıklarını Çekemiyor - Açıklama Geldi

Eisen, özellikle son dönemde açıklanan güçlü istihdam ve ücret artışı rakamları göz önüne alındığında, enflasyonun yeniden alevlenme potansiyeline ilişkin endişelerini dile getirdi. Zandi, güçlü istihdam rakamlarını yüksek göçe bağlayarak ve bir önceki yıla kıyasla daha yüksek işsizlik ve işe alım oranları, işten ayrılmalar, doldurulmamış pozisyonlar, geçici işler ve çalışılan saatlerdeki düşüşler de dahil olmak üzere işgücü piyasasının yumuşadığına dair işaretlere dikkat çekerek karşı çıktı.

Güçlü istihdam piyasasına rağmen Zandi, temel verilerin yaklaşan bir ekonomik ivmeye işaret etmediğine inanıyor. “TÜFE’de yıldan yıla enflasyon %3, yani geçtiğimiz yıl reel büyüme sıfır” dedi ve ekledi: “Bu da işlerin hızlandığını göstermiyor.”

Fed’in mevcut politikasının yanlış yönlendirilip yönlendirilmediği sorulduğunda Zandi, faiz indirimlerinin Eylül ayına kadar ertelenmesinin daha önemli ekonomik yansımaları olabileceği endişesini dile getirdi. Ekonominin dirençli olduğunu ve sert bir inişten kaçınabileceğini kabul etmekle birlikte, politika hatası risklerinin arttığını öne sürdü.

Zandi, “En olası senaryo, bunu başarmaları ve ekonominin yumuşak iniş yapmasıdır,” dedi ve ekledi: “Ancak burada bir hata yapma riskleri de artıyor. Asıl soru şu: Neden bu riski göze alsınlar?”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail