Kripto HaberleriBitcoinNayib Bukele'den Kripto Para Yasa Tasarısına Sert Cevap!

Nayib Bukele’den Kripto Para Yasa Tasarısına Sert Cevap!

Takip et

Bir grup ABD’li senatör geçtiğimiz gün El Salvador‘un Bitcoin‘i yasal ihale olarak kabul etmesiyle ilgili bir yasa tasarısı sundu.

Kripto Para Birimi Hesaplanabilirliği yasa tasarısı kabul edilecek olursa ABD finansal sistemine yönelik potansiyel riskleri azaltma planının üretilmesi zorunlu hale gelecek.

Dışişleri Bakanlığı raporu, El Salvador’un yasal ihale süreci hakkında bazı önemli bilgilere yer vermenin yanı sıra bunun vatandaşları ve işletmeleri nasıl etkilediğinin incelenmesini de içeriyor.

Örneğin vatandaşların kripto para birimini ne ölçüde kullandığı ve ülkenin siber güvenlik risklerini ele almadaki teknik yeteneği de raporda ele alınacak. Öte yandan El Salvador’daki bankasız nüfus ve ABD’den gelen havale akışları hakkında da ayrıntılı bilgilere yer verilecek.

Raporda ayrıca El Salvador’un ABD ile ikili ekonomik ilişkisi, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi kuruluşlarla ilişkileri ve ABD yaptırımlarından kurtulmak için kripto para birimini kullanma olasılığı da yer alacak.

ABD senatörlerinden James Risch yapılan basın açıklamasında şunları belirtti:

El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmesi, Orta Amerika’daki savunmasız bir ABD ticaret ortağının ekonomik istikrarı ve finansal bütünlüğü hakkında önemli endişelere yol açıyor.

Bu yeni politika, ABD’nin yaptırım politikasını zayıflatma, Çin gibi kötü niyetli aktörleri ve organize suç örgütlerini güçlendirme potansiyeline sahiptir. İki partili mevzuatımız El Salvador’un politikası hakkında daha fazla netlik istiyor. Ve Bukele yönetiminin ABD finansal sistemine yönelik potansiyel riski azaltmasını zorunlu kılıyor.

Tüm bu gelişmelerden sonra Bukele‘den gelen cevap ise oldukça sert oldu. Konuyla ilgili tweet atan Bukele, “…Biz sizin koloniniz, arka bahçeniz veya ön bahçeniz değiliz. İç işlerimizden uzak durun. Kontrol edemediğiniz bir şeyi kontrol etmeye çalışmayın! ” dedi.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları