AnalizEthereum

Önemli Üç Olay Sonrası Ethereum’da (ETH) Son Durum Ne?

Ethereum ilk kez deflasyon yaşadı, bu ne anlama geliyor?

En değerli altcoin olan Ethereum şu sıralar bir dizi güçlü etkenle karşı karşıya. İki gün içerisinde hem ilk deflasyon günü olması hem madencilik zorluğu ATH’si hem de 200.000 ETH coinin yakılması Ethereum’un yukarı yönlü hareketini güçlendirdi. Tüm bu etkenler lider altcoini 4000 dolarlık seviyeye taşıdı. ETH an itibariyle 3950 dolardan işlem görüyor.

Madencilik Zorluğunda ATH

Bitcoin’in “hashrate”i Çin’de madenciliğin yasaklanmasından sonra hala toparlanmaya çalışırken aynı durum Ethereum cephesinde benzeri bir etki yasatmış değil. Nitekim ağustos ayındaki düşüşün madencilik zorluğuyla eş zamanlı olarak ATH’ye gitmesi beraberinde güçlü bir yükselişi de tetiklemiş oldu.

Madencilik Zorluğunun Kripto Paralara Etkisi Nedir?

Artan madencilik zorluğu piyasa tarafından olumlu bir işaret kabul edilir çünkü madencilerden daha az satış baskısı yaşatması ve madenciliğe olan talebin artması söz konusu varlık için yükseliş trendi hareketini basitleştirir.

İlk Deflasyon Neden Yaşandı?

Bilindiği gibi 2 hafta evvel yanan ETH coin sayısı 100.000’e ulaştı. Ağda artan işlem hacmi nedeniyle de 100.000 ek madeni para zaten yakılmıştı. Yüksek yanma oranı, koleksiyonculardan büyük yatırımlar alan çeşitli NFT projelerinin başlatılmasından sonra artırılan yüksek işlem ücretlerinden kaynaklandı.

Yüksek yanma oranı (ETH’lerin yok edilmesi), yavaş yavaş deflasyonel bir varlık haline geldiği için bu durum madalyonun öbür yüzünde Ethereum boğa koşusunda da önemli bir rol oynamış oldu. 5 Eylül’de 24 saat içinde madenciler tarafından çıkarılandan daha fazla Ethereum yakıldı ve bu tarih ilk deflasyon günü olarak kayıtlara geçti.

Yani ilk defa Ethereum’un günlük arzı, artı değil eksi oldu ve piyasadaki arz azalmış oldu.

Bilindiği gibi ETH’deki bu yakım işlemleri son güncelleme ile başlatılmıştı.

Peki, Bu Durum Piyasayı Nasıl Etkiledi?

Söz konusu olaylar piyasayı olumlu etkileyerek 1 Eylül’de %20 ‘lik ETH büyümesi ile yankı buldu. ETH fiyatı 4000 dolarlık seviyeyi birkaç kez test etti ancak ETH yine de direnç bölgesinin üzerinde bir yer edinebilmiş değil. Özellikle BTC’nin 52500 dolara kadar yükselmesi tüm ilgiyi BTC’ye çevirdi ancak Bitcoin’deki hareketlerin biraz daha yatışmasından sonra ETH’den de 4000 dolar üzerine bir atak bekleniyor.

Teknik analiz kanadında grafiğe bakıldığında ise ETH’nin 4000 dolar sonrası en önemli direnci şüphesiz 4390 dolarlık zirvesi. Eğer bu seviye geçilirse fibonacciye göre en önemli seviyeler sırasıyla 4400, 5120 ve 5500 dolar olarak görülüyor. Kötü senaryoda ise 3800 ve 3600 ve 3360 dolar kritik seviye olarak karşımıza çıkıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu