Kripto HaberleriEkonomiOPEC+'nın Petrol Kararı Enflasyon Endişelerini Artırırken, FED'in İşi Zorlaşacak!

OPEC+’nın Petrol Kararı Enflasyon Endişelerini Artırırken, FED’in İşi Zorlaşacak!

Bazı OPEC+ üyelerinin üretimi kısma kararı enflasyon endişelerini yükseltti.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Pazar günü bazı OPEC+ üyelerinin petrol üretimini yıl sonuna kadar  günde 1 milyon varil kısmaya hazırlandığını açıklamaları, petrolün haftaya %5’e yakın bir yükselişle başlamasına neden oldu.

Cuma günü 79$ seviyelerinden işlem gören Brent Petrol haftaya 85$ seviyelerinden giriş yaptı.

Karar Suudi Arabistan’ında içerisinde bulunduğu sekiz OPEC+ üreticisinden geldi. Bu karar Rusya’nın günlük 500.000 varillik kesinti açıklamalarıyla birleşince yıl sonuna kadar günlük 1,6 milyon varillik bir kesinti gündemde.

ABD kesintiler nedeniyle rahatsızlığını ifade ederken, Rusya bu kararın bağımsız şekilde alındığını ve kendisinin herhangi bir yönlendirmesi olmadığını ifade etti.

Petrol Tarafında Olanlar FED’i Nasıl Etkileyecek?

ABD’de bankacılık krizinin patlak vermesi FED’in sıkılaşma hızını azaltmasına neden olurken bu durum piyasalar tarafından pozitif karşılanmıştı. Ancak petrol arzındaki düşüş nedeniyle petrol fiyatında yaşanacak yükseliş küresel enflasyona dair endişeleri artırabilir. Zira OPEC+ üyelerinden gelen kısıtlama kararı sonrası Petrol’ün yeniden 100$’a ulaşabileceğine dair beklentiler arttı. Goldman Sachs son gelişmeler ışığında 2023 Aralık için Brent Petrol hedefi fiyatını 95$ olarak değiştirdi.

Petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin FED üzerindeki etkisini değerlendiren Rystad Energy son araştırma notunda şunları söyledi:

“Bu kesintilerin bir sonucu olarak yılın geri kalanı için petrol fiyatlarında beklenen artış küresel enflasyonu körükleyebilir ve dünya çağındaki merkez bankalarının faiz artırımları konusunda daha şahin olmalarına neden olabilir. Ancak enflasyon yeniden yükselirse bu ekonomik büyümeyi düşürecek ve petrole olan talebi azaltacaktır.”

CNBC’ye konuşan Tamas Varga’ya göre petrol fiyatlarında yaşanacak yükseliş manşet enflasyonun artmasına neden olabilir, ancak bu merkez bankalarının para politikaları üzerinde etkili olmayacak. Çünkü merkez bankalarının dikkate aldığı çekirdek enflasyon petrol fiyatlarındaki artıştan etkilenmeyecek.

Petrol fiyatlarında yaşanacak yükselişin küresel enflasyonu körükleyeceği noktasında birleşen uzmanlar merkez bankalarının buna vereceği tepki konusunda ikiye ayrılıyor.

Son gelişmeler ışığında bankacılık krizi ve enflasyon arasında sıkışan FED, enflasyon üzerindeki baskıyı artıracak yeni bir krizle karşı karşıya.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları