BitcoinHaberler

Powell Yarınki Toplantıda Hangi Mesajları Verecek? Bitcoin’e Etkisi Ne Olur?

Gözler yarınki Jackson Hole toplantısına çevrildi.

Piyasaların yarınki Jackson Hole toplantısına odaklandığını aktarmıştık. Yılın en yakından izlenen merkez bankası toplantısı öncesi piyasalardaki gerginlik arttı. Bitcoin ve kripto paralar da bu türbülanstan etkilendi.

İlgili Haber
Jackson Hole Toplantısı Öncesi, Bitcoin (BTC) ve Altın Düşüşte!

Toplantıya 24 saatten az bir süre kaldı ve Powell’ın ne söyleyeceği yakından takip edilecek. Standard Chartered’ın G10 FX’in küresel başkanı Steven Englander, Powell’ın yarınki açıklamasına ilişkin beklentilerini paylaştı.

“Kasımda yapılacak para politikaları kurulu toplantısında bir daralmaya gidileceğine ilişkin son göstergeleri temkinli bir şekilde teyit etmesi muhtemel. ”

Englander, Powell’dan sıkılaşmaya ilişkin sinyaller gelebileceğini düşünüyor. Bu noktada “temkinli” vurgusu Powell’ın bunu daha yumuşak yoldan ifade edeceğini anlatıyor. Englander göre Powell diğerlerine göre daha güvercin bir yaklaşım sergilese de yarınki toplantıda daralmaya ilişkin birkaç ipucu sunacak.

Powell’ın yarınki konuşması hakkında birkaç yorum ise şu şekilde:

Yale School of Management’ta profesör olan Steve Kelly: “Bunların bağımsız kararlar olduğunu anlatmak için elinden gelenin en iyisini yapacak. Birinin diğerini hızlandırması gerekmiyor. En büyük zorluk bu… Bu iletişim, daralma ve oran artışları ile ilgili.”

Jefferies ekonomisti Aneta Markowska: ” Fed’in devam eden pandemi ışığında belirli bir daralma zaman çizelgesine bağlı kaldığını hayal etmek zor.”

SGH Macro Advisors ABD baş ekonomisti Tim Duy: “Gerçek şu ki, daralma faiz artırımından ayrı değil. Bir kez daralmaya başladığınızda, faiz artırımı için de bir saat başlatmış olursunuz.”

Yarınki toplantıda Powell güvercin tavrını bozmaz ve piyasaları tedirgin edecek bir mesaj vermezse, bu riskin pozitife dönmesiyle sert yükselişler görebiliriz. Powell’ın bazı analistlerin beklediği gibi şahin bir tavır sergilemesi, kırmızı mumların boyunu uzatacaktır.

Bu noktada varlık alımlarının azaltılması ile faiz artırımı serüveninin başlaması hisse senedi piyasaları ve kripto paralar için iyi sonuçlar doğurmayacaktır.

İlgili Haber
Dikkat: Ayı Çıkabilir! Bitcoin'de Tarih Tekerrür Ediyor!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu