BitcoinHaberler

Prof. Dr. Özgür Demirtaş Grayscale Dosyasını Açtı! Bitcoin’i Baskılamaya Devam Edecekler!

"Grayscale yatırımcıları Bitcoin fiyatını baskılıyor."

Sevilen ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş Grayscale fonunun çalışma prensibini ve Bitcoin fiyatı üzerindeki olası  etkilerini anlatan bir paylaşımda bulundu.

Oldukça uzun bir flood paylaşan Demirtaş, Bitcoin fiyatındaki baskılamanın Temmuz ortasına kadar devam edebileceğini söyledi.

Bitcoin’deki düşüşün Grayscale fonlarına yatırım yapan büyük yatırımcılardan kaynaklandığını düşünen Demirtaş, “Bitcoin düşmeseydi büyük zarar edeceklerdi bu nedenle fiyatı baskılıyorlar” dedi.

1000 BTC üzerinden bir örnek vererek konuyu açıklayan Demirtaş şu ifadeleri kullandı:

“Mutluydu çünkü GBTC hisseleri %20-60 pahalıdan satılıyordu…8 Temmuz günü %20-60 pahalıdan bu 1 Milyon 63 Bin GBTC hissesini satıp aradaki farkı cebe indirip, geri kalanı ile piyasadan 1000 BTC alıp kredi olarak çektiği BTC leri geri ödeyecekti Ama evdeki hesap çarşıya uymadı prim “negatif” oldu.

İşte o büyük yatırımcılar yanmıştı şimdi… 6 ay önce 1000 Bitcoini 38 Milyon dolar karşılığı ödünç aldılar, Grayscale’a verdiler. Karşılığında bugünlerde 1 Milyon 63 bin küsur GBTC hissesi aldılar piyasada o hisseleri ucuzdan sattılar ama o para 1000 bitcoini piyasadan alıp da borçlarını ödemeye yetmedi!… İşte Grayscale’daki yatırımcı miktarı o kadar devasa ki bu adamların zarar etmemesinin tek yolu bitcoinin fiyatı düşmesi idi…

Daha yakından bakalım; 13 Temmuz tarihinde 16 Bin tane Bitcoini Grayscale’a (bundan 6 ay önce) veren yatırımcıların GBTC hisselerinin kilidi açılacak. Bunla piyasaya girecek. Bu adamlar bu hisseleri negatif primden satıp karşılığında ucuzdan Bitcoin almak isteyecekler.

Bitcoin ucuz olmaz ise çılgınca zarar yazacaklar… İşte bu (ki bunların çoğu devasa büyük yatırımcılar) yatırımcıların futures piyasası aracılığı ile short açmaları kaçınılmaz. Peki neden Ağustos’dan sonra kilidi açılacak pek hisse yok?  Çünkü GBTC ve NAV arasındaki prim negatif olunca artık bu adamların Bitcoin ödünç alıp Grayscale’a verme gibi bir isteği kalmadı… O yüzden de en az Temmuz ortası sonuna kadar ben bu büyük yatırımcıların zarar etmemesi için Bitcoin baskılanmasının devam edeceğini düşünürüm..”

Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın açıklamalarının tamamını incelemek için aşağıdaki floodu inceleyebilirsiniz.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
3 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Aşkın

O kadar doğru ve çocuğa anlatır gibi basit anlatmış ki, piyasadaki dalgalanmaların sebebini anlamak için ultra süper zekâya sahip bir ekonomist olmaya gerek yok. Özgür hocam iyi ki bizim ülkemizin en iyi ekonomistlerindensiniz, sizi çok seviyoruz, sizden başka hiçbir kaliteli profesör kripto para piyasasını analiz edip küçük de olsa yatırımcıları bilgilendirmiyor. Sizi çok seviyoruz.

Faik

Hodja süpersin. Bence ağustos ayı sonunu bulur

Anonim

Ağustos cook az. Yılbaşına yakın bencee


Başa dön tuşu