XRP

Ripple Davasında Sular Durulmuyor: Ripple, Yeni Bir Açıklama Yayınladı

Ripple, XRP'nin menkul kıymet olmadığını bir kez daha vurguladı.

ABD’nin en büyük blockchain şirketlerinden olan Ripple, bizzat ABD’li regülatörler tarafından açılan dava nedeniyle zor günler yaşıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından açılan davada, XRP’nin menkul kıymet olduğu ve şirketin menkul kıymet satışı yaptığı belirtilmekte. Davadan talep edilen tazminatın 1,4 milyar dolar olması ise durumun ciddiyetini göstermekte.

Ripple’dan SEC’e Taraflılık Uyarısı

Blockchain şirketi ise bu hafta davaya yönelik oldukça önemli adımlar attı. Ripple tarafından mahkemeye verilen bildiride, yatırım kontratı veya menkul kıymet olarak XRP satışı veya dağıtımı yapılmadığı belirtildi. Buna ek olarak SEC’nin küresel çapta 1,4 milyardan fazla işleme sahip olan XRP’nin bu özelliğini de bilerek göz ardı ettiği belirtiliyor.

Ripple’ın hukuk müşaviri Stu Alderoty konu hakkında yaptığı açıklamada SEC’nin birçok kripto para borsası ve kripto para sektörü üyesi ile buluşması hakkında önemli bir detayı ortaya koydu. SEC’nin borsalarla görüşmesine rağmen XRP hakkındaki şüphelerini açıklamaması, ünlü avukata göre büyük bir taraflılık göstergesi.

Exxon, De Beers ve Bitmain Örneği

Ripple yöneticileri aslında XRP’yi de petrol devi Exxon’a benzetti. Exxon’un kendi çıkarttığı petrol rezervlerine atıfta bulunan Ripple, De Beers’in yüklü miktarda elmasa, Bitmain’in ve diğer madencilerin ise yüklü miktarda Bitcoin’e sahip olduğunu vurguladı.

Ripple’ın ise benzer bir durumda yüklü miktarda XRP’ye sahip olmasının bir sorun teşkil etmediği vurgulanıyor.

Ancak buradaki temel sorun Ripple’ın söz konusu XRP’leri üreten temel kurum olması. Exxon, De Beers veya Bitmain örneklerinde bu maddeleri veya varlıkları üreten üç firma değil. Ripple durumunda ise XRP’yi üreten ve piyasaya süren yine aynı şirket. SEC’nin bu itiraza nasıl yanıt vereceğini ise zaman gösterecek.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu