AltcoinHaberlerXRP

Ripple (XRP) İlk Değil, SEC’in Açtığı Emsal Davaları İnceledik: EOS, KIN

SEC tarafından dava açılan diğer kripto paraları ve dava sonuçlarını inceledik.

Bu haftanın en çok konuşulan konusu şüphesiz SEC ve Ripple oldu. Bitcoin’in alışılmış rekor koşusu bile bu kadar konuşulmamışken, “başkanından çaycısına kadar” SEC’in haberleri her platformda paylaşılmaya başlandı.

Peki SEC Bir Kripto Paraya İlk Defa Mı Dava Açıyordu?

Hayır. SEC daha önce birçok kez kripto paralarla karşı karşıya geldi. Ripple’a yöneltilen suçlamaların benzerleriyle karşılaşan diğer kripto paralar bakalım bununla nasıl mücadele ettiler. U.today’den Yuri Molchan tarafından derlenen davaları biz de sizlerle paylaşmak istedik.

1- Yıl 2019: SEC, Block.One’a (EOS) Dava Açtı

Geçtiğimiz yıl eylül ayından EOS tarafından yayınlanan rapora göre, SEC EOS’un kurucusu Block.One’u, 2017 yılında kayıtsız menkul kıymet satarak milyarlarca dolarlık fonlar topladığı gerekçesiyle suçladı. Bu suçlama Ripple’a bugünlerde yöneltilen suçlamanın bir benzeri.

Block.One bu suçlamayı kabul etmedi, ancak reddetmedi de. Üçüncü bir yol olarak 24 milyon dolarlık para cezasını ödemeyi kabul etti. Ardından suçlamaya konu olan fonların artık dolaşımda olmadığını duyurdu ve Ethereum ağına katıldı. Bu aşamadan sonra SEC’e kaydettirecek bir menkul kıymet statüsü olmadığından, bir daha böyle bir suçlamayla karşılaşmadı.

2- Yıl 2019: SEC, KIK Kripto Platformuna Dava Açtı

Geçtiğimiz günlerde Kin Digital Money tarafından yapılan açıklamaya göre, 2017 yılında yine kayıtız şekilde menkul kıymet dağıtmak ve satmakla suçlanan KIK platformu SEC tarafından dava edildi. Dava sonucunda 5 milyon dolar ceza ödeyen platform, Bitcoin ve Ethereum gibi menkul kıymet dışı varlık olarak kabul edildi. Twitter’dan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’u etiketleyen ve sizi anlıyoruz notuyla destek mesajı paylaşan platform. Bitcoin ve Etherum’dan sonra menkul kıymet dışı varlık olarak tescillenen ilk coin olduğunu belirtiyor.

3- Yıl 2020: SEC, John McAfee’ye Kripto Para Fonu Pazarladığı Gerekçesiyle Dava Açtı

5 Ekim’de CNBC’de yayınlanan makaleye göre, SEC kripto baronu John McAfee’yi Twiter üzerinden kripto para fonlarını pazarladığı ve bu sayede milyonlarca dolar haksız kazanç elde ettiği gerekçesiyle suçladı.

CNBC’ye göre John McAfee, fon tekliflerini yanlış ve yanıltıcı olarak aktardı. Şuanda bir İspanyol hapishanesinde bulunan ve ABD’ye iade süreci devam eden John McAfee, aynı zamanda Amerikan vergi kanunlarına muhalefet ve vergi ödemelerini engellemekle suçlanıyor.

Ripple davası nasıl şekillenecek bunu zaman gösterecek ancak benzer suçlamalarla karşılasan EOS gibi büyük kripto paralar bu girdaptan çıkmayı başarmış görünüyor. Ripple dava süreciyle ilgili şimdiye kadarki tüm gelişmeleri aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

İlgili Haber
Ripple (XRP) İle İlgili Yaşanan Tüm Gelişmeler Bu Haberde! Uzmanlar İkiye Ayrılmış Durumda
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu