BitcoinXRP

Ripple (XRP) Mı, Bitcoin (BTC) Mi? Hangisi Daha Çevre Dostu?

Ripple cephesi enerji tüketimi konusunda Bitcoin'e göre çok daha fazla çevreci olduklarını iddia ediyor.

Kripto para madenciliğinin çevreye vermiş olduğu zararların boyutu ve sıfır karbon tartışmaları sürerken özellikle Bitcoin’in bu konuda oynadığı rol bugüne dek hep tartışma konusu olmayı sürdürdü.

İlgili Haber
Bitcoin Madenciliği Sebep Olduğu Yüksek Enerji Miktarıyla Tepki Çekmeyi Sürdürüyor

Ripple cephesinden konuyla ilgili yapılan yeni bir açıklamaya göreyse Bitcoin’i çevre konusunda olumsuz eleştirilerin merkezine yerleştiren asıl özelliğinin ünlü kripto değerin proof of work (PoW) yani madencilik olarak elde edilmesi.

Hatırlanacak olursa 2018 yılında yapılan bir araştırma, madencilik faaliyetlerinin İrlanda gibi ülkelerin 1 yıllık enerji tüketimine eşit oranda bir tüketime sebep olduğunu ortaya koymuştu. Yine uzmanların belirttiğine göre Bitcoin her sene Lüksemburg’un 600 binlik nüfusuyla harcadığı elektrik miktarıyla eşit enerji tüketiyor.

Bitcoin halvinginden sonra mayıs ayı itibarı ile 77.207 TWh olan tüketim yıllık olarak tahmini 60.890 TWh oranında. Aslında bu oran BTC fiyatıyla doğru orantılı. Nitekim 2017’de yaşanan Bitcoin ath’si yaşandığında enerji tüketimi de pik yaptı, sonrasında fiyatlara bağlı olarak düşen söz konusu tüketim bir süre sonra yeniden yükselişe geçti.

Peki, XRP’de Durum Ne?

Ripple’ın tüm arzının gerçekleştiğini ve bu sebeple de Bitcoin ya da Ethereum’daki gibi madencilik faaliyetlerine ihtiyaç duymadığını belirten Ripple cephesi, XRP’nin özellikle Bitcoin’e kıyasla çok daha çevre dostu olduğunu dile getirdi. Bu açıdan bakıldığında Bitcoin’den 57 bin kat daha çevre dostu olan XRP sadece ticaret işlemleri gerçekleştirildiğinde enerji tüketimine neden oluyor. Kabaca hesaplanacak olursa 1 milyon adet XRP işlemi için yaklaşık 79 bin ampule enerji sağlanırken Bitcoin söz konusu olduğunda bu oran 4.51 milyardan fazla ampule karşılık geliyor.

*Bu oranlar sadece enerji maliyetleri göz önünde bulundurularak hesaplanmıştır. Coinin kalitesi gelistirici ekibi veya fiyatı gibi konular hesap edilmemiştir.

 

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu