HaberlerKripto Para

Rusya Kripto Paralardan Ne Kadar Vergi Toplayacak?

Kripto para vergileri ülkelerin bir numaralı gündem maddesi olmaya devam ediyor.

Bir süredir kripto para işlemlerine yönelik çalışmalar yürütülen Rusya’da kripto paraların tamamen yasaklanması yerine düzenlemelerin getirilmesi destekleniyor.

Kripto düzenlemeleri arasında kripto para alım satımların vergilendirilmesi de yer alıyor.

Yerel Rus haber kaynağı The Bell’in haberine göre, Rus hükümetinin kripto para işlemlerini vergilendirmesi durumunda her yıl yaklaşık 1 trilyon rubleye (13 milyar dolar) kadar kripto para vergisi toplayabileceği belirtildi.

Zira geçtiğimiz günlerde Rusya’da Kremlin ve hükümet yetkilileri tarafından yapılan bir araştırmada Rus vatandaşların 16,5 trilyon ruble (214 milyar dolar) değerinde kripto paraya sahip oldukları ortaya çıkmıştı.

Bu rakam da Rusların toplam küresel kripto varlıklarının yaklaşık %12’sine sahip olduğunu anlamına geliyor.

İlgili Haber
Kremlin: "Ruslar 200 Milyar Dolar Değerinde Kripto Para Tutuyor!"

Rusya’nın Kripto Para Vergi Potansiyeli!

The Bell haberinde hükümetin kripto paralara yönelik vergi geliri ile ilgili çalışmalarını elde ettiğini söyledi.

Bu çalışmalara göre, hükümetin en basit vergilendirme uygulamasında bile 146 milyar ruble ile 1 trilyon arasında kripto vergi geliri elde edebileceği görülüyor.

Çalışmalarda vergilendirmeye tabi olacaklar arasında borsalar, aracı kurumlar ve yatırımcılar yer alıyor.

Rus hükümetinin %6 taban vergi uygulaması ile kripto platformlarından yılda 2,4 milyar dolar, kripto yatırımcılardan ise 8 milyar dolar vergi gelirinin elde edilebileceği görüldü.

Vergilendirmeye kripto madencileri de dahil edildiğinde Rus hükümeti yılda 12 milyar dolar daha vergi geliri elde edebilir.

Rusya’da Kripto Para Çalışmaları!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto paralarla ilgili yaptığı açıklamalarda düzenlemeler yapılması halinde kripto paralara karşı olmadığını belirtmişti.

Putin’in sıcak yaklaşımına rağmen Rusya Merkez Bankası ise kripto paralara karşı katı bir duruşunu devam ettirerek, kripto paraların ülkede tamamen yasaklanması gerektiğini se yasaklanması gerektiğini söylemişti.

Ancak bu konuda Rusya’da Putin’in desteklediği gibi kripto para işlemlerinde sıkı düzenleme ve denetlemelerin geleceği çalışmalar yapılıyor.

Vergi Geliri Hafife Alınmamalı

Geçtiğimiz aylarda ABD’de yıllardır süren alt yapı sorunlarının kripto para vergilerinden elde edilecek gelirle çözülmesi yönünde bir yasa çıkarıldı.

Türkiye’nin kripto para birimlerine yönelik nasıl bir vergilendirme yapacağı ise belirsizliğini koruyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu