Haberler

Rusya Merkez Bankasından İddia: “SWIFT’e Alternatifimiz Hazır!”

"Alternatif olsa da işe yaramayacak!"

Rusya, Ukrayna‘ya karşı yapmış olduğu saldırılarla tüm dünyayı karşısına almış durumda. Dünyanın dört bir yanından yoğun bir inceleme altında olan Rus ekonomisini felç etmek amacıyla ülkeye şu ana kadar çok sayıda yaptırım uygulandı.

Öte yandan Ukrayna, Rus ekonomisini daha da kötürüm bırakmak için küresel kripto para borsalarından Rusya ve Belarus’ta yaşayan kullanıcıların hesaplarını dondurmaları için destek istedi.

Kripto borsaları böylesi bir uygulamanın masum Rus halkına zarar vereceğini belirterek söz konusu çağrıyı reddetti. Ancak diğer birçok kurumdan Rusya’ya karşı birçok yatırım uygulanmaya devam ediyor.

Belki de bu yaptırımların en önemli olanı Rusya Merkez Bankası SWIFT uygulamasına ket vurulması oldu. Ancak Rus yetkililer son yaptıkları açıklamada SWIFT ağına alternatiflerinin bulunduğunu iddia ettiler.

Rus devlet medyası Tass, Rusya Merkez Bankasının (SPFS) Finansal Mesaj Aktarım Sistemi’nin yabancı katılıma hazır olduğunu bildirdi. Ancak bu alternatifin yabancı kuruluşlardan çok fazla katılım görme olasılığı son derece düşük. Çünkü Rus hükumeti artık neredeyse evrensel bir saldırgan olarak görülüyor ve birçok dünya devi banka ve marka ülkeden bir bir çekiliyor.

Son birkaç günde önemli bir düşüş yaşayan Rus rublesi 1 sentten daha az değere sahip. Bunun hiperenflasyona yol açabileceğine dair korkular var ve her halükarda güçlü bir enflasyon eğiliminin gelecek aylarda gerçekleşmesine kesin gözüyle bakılıyor. Birçok uzman Batılı ülkelerin Rusya’ya uygulamış olduğu yaptırımların ancak önümüzdeki haftalarda ve aylarda görüleceğine inanıyorlar.

Hükumet Önlem Alma Gayretinde

Rus hükumeti, söz konusu ekonomik krizi durdurmak için çareler ararken Moskova borsasının 5 Mart’a kadar kapalı olacağı ve faiz oranlarını %20’ye yükseltildiği açıklandı. Ancak bunun çok fazla bir etki sağlamayacağı aşikar.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu