Bitcoin

Rusya Yaptırımlardan Kaçınmak İçin Bitcoin ve Kripto Para Kullanıyor Mu? Uzman İsimler Yanıtladı

Önde gelen kripto para borsalarına Rus kullanıcılar tarafından sağlanan hacimde büyük düşüş!

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş en çok Ukrayna’yı etkilemiş gibi gözükse de Rusya üzerindeki etki de azımsanacak miktarlarda değil. Çeşitli blockchain analiz şirketlerinden alınan verilere bakıldığında da Rusya’daki vatandaşların kripto para sektöründeki etkilerinin ne kadar azaldığı görülmekte. Bu da ülkenin yaptırımları aşmak için kripto paralara yöneleceği iddialarını en azından şu an için çürütüyor.

İlgili Haber
ABD'li Senatör Rusya'ya Kripto Para Yaptırımı Yapılmasını Talep Etti: "Putin'in Kripto Para Yatırımı Olabilir"

“BTC, Rusya Sayesinde Yükselmedi!”

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçtiğimiz hafta %15 yükseliş elde ettiğinde bazı endüstri uzmanları bunu Rusya’ya bağlamıştı. Rus oligarkların kripto para alımı yaparak aslında bu yükselişi sağladığı belirtilirken bu teorinin gerçekçi olmadığı iddia edilmekte.

Chainalysis tarafından aktarılan bilgilere göre, Ruble ile işlem çiftine sahip kripto paraların ticari hacminde 3 Mart tarihinde 34,1 milyon dolara gerileme yaşandı. Bu miktar 24 Şubat tarihinde 70,7 milyon dolar seviyelerindeydi.

Bloomberg’e konuşan Citigroup analisti Alexander Saunders, konu hakkında yaptığı açıklamasında Rusya’daki kripto para hacminin çok ama çok düşük olduğunu hatırlattı. Uzman isim, fiyatın bu sebeple Rusya kaynaklı değil, yatırımcıların yükseliş beklemeleri sayesinde olduğunu ve bunun genel bir yükseliş olarak görülebileceğini vurguladı.

Kripto paraların ABD ve AB tarafından uygulanan yaptırımlar için kullanılabileceği biliniyor olsa da Rusya’nın buna dair adım atıp atmadığı henüz bilinmiyor. Ünlü avukat ve kripto para sektörünün tecrübeli ismi Jake Chervinsky ise Rusya’nın yaptırımlardan kaçmak için kripto paraları kullanmayacağını ifade etti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu