Haberler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Önemli Açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin kontrollü bir şekilde sosyal hayata geri döneceğini vurguladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün artık corona virüsü vakalarında iyi bir başarı elde ettiklerine değinerek, yeni dönemde yeni adımların atılmaya başlanacak olduğunu açıkladı. Vatandaşları daha fazla eve kapatmanın ekonomik açıdan son derece zor olduğu bilinirken, özellikle dükkan sahipleri bu dönemden sonra iflasın kendileri için eğer dükkanlar açılmaz ise kaçınılmaz olacağını vurguluyordu.

Bakan Koca, Türkiye’de 11 Mayıs 2020 tarihi itibari ile kontrollü sosyal hayat yaşamının başlayacak olduğunu, vatandaşların yine tüm tedbirlere dikkat etmeleri gerekecek olduğunu açıkladı. Vatandaşların eğer ki tedbirlere dikkat etmezler ise bunun sonucunda yine 2. dalganın kaçınılmaz bir hal alacak olduğuna değinen Koca, “eğer dikkat edilmezse daha büyük bir 2. dalga Türkiye Cumhuriyeti’ni şiddetle vurabilir” dedi.

Washington yönetiminin en yetkili ismi olan Başkan Trump’ta bugün yaptığı açıklamada ABD’de çarkların yeniden çalışmaya başlayacak olduğunu açıkladı. Londra yönetimi de yaptığı açıklamada İngiltere’nin yeniden açılma sürecine doğru ilerlediğine, bu konuda gerekli adımların en kısa süre içerisinde atılacak olduğuna değindi.

Washington yönetiminin bu açıklamaları tüm dünyayı heyecanlandırırken, trilyon dolar değere sahip Amerikan ekonomisinin haftalar boyunca kapalı kalabilecek durumda olduğu, Amerikan hazinesinin sürekli sınırsız güce sahip olduğu ancak bunun ABD’ye her halükarda zarar veren bir durum olduğu belirtildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’da geçen gün Türkiye’nin yeniden işlemesi için adımlar atacaklarını bildirmiş, kendisinin isteği ve öneriler doğrultusunda gerekli adımların atılması talimatını vereceklerini açıklamıştı.

Restoran ve Kafeler Açılmayacak

Alışveriş merkezlerinin zaten hiçbir zaman kapatılmadığını ifade eden Bakan Koca, bu sebeple kapatılmayan bir şey zaten açılıyor olamaz dedi ve çokça sorulan restoranların ne olacağı ile ilgili soruya da “Restoran, lokantalar ve kafeler açılmayacak bu süreçte bu işletmeler kapalı olmaya devam edecek” şeklinde konuştu. Berber ve kuaförlerin de randevu sistemi ile açılacağını ifade etti.

Futbol Maçları Ne Olacak?

Futbol maçlarının başlaması ile ilgili de kararın tamamen Federasyon’da olduğunu ifade eden bakan Koca, “Bakanlık veya Bilim Kurulu olarak asla herhangi bir öneride ve yaklaşımda bulunmak istemediğimizi ifade etmiştik, bugün yapılan açıklamalarda görüldüğü şekliyle Federasyon’un sağlık kurulu olduğunu biliyoruz ve bu süreci nasıl yönetmeleri gerektiği ile ilgili bir çalışmaları olduğunu da biliyoruz. Dolayısıyla özgür iradesiyle bu karar ve sorumluluk tamamen Federasyon’undur” dedi.

Federasyon ise 12-13-14 Haziran’da maçların başlayacağını açıkladı.

Maske Satılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maskelerin bundan sonra marketler, eczaneler ve medikal dükkanlarda belirli fiyat karşısında satılacak olduğunu, bunun kısa süre içerisinde Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanacak olduğu açıklandı.

Vatandaşların sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurallarına son derece dikkat etmesi gerektiğini sürdüren Bakan Koca, eğer ki bunlara dikkat edilmeden hareket edilirse başta kişinin kendisi ve daha sonrasında Türk toplumunun sağlığı için büyük problemlere yol açabilecek olduğuna işaret etti.

İstanbul’da görülen kalabalıklar hakkında da sosyal mesafeye dikkat edilmesi uyarısında bulunan Bakan Koca, vatandaşların eğer ki dışarıda herhangi bir ihtiyaçları yok ise en güvenli yerlerin bu dönemde evler olduğunu, herkesin kendi tedbirlerini alarak evlerinde kalmalarının önemli bir durum olduğunu ifade etti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu