BitcoinHaberler

Satoshi Nakamoto’nun Mirası Olan Site, Erişime Kapatıldı

Bitcoin.org, erişime kapatıldı.

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) mucidi olan Satoshi Nakamoto’nun mirası olan internet sitesi, İngiltere’de erişime kapatıldı. Bunun kapatılmasının arkasındaki sebep ise kendisini Satoshi Nakamoto olarak tanıtan ancak bunu asla ispatlayamayan Craig Wright oldu.

Bitcoin.org, Erişime Kapatıldı

Wright, Bitcoin’in teknik izahnamesini yayınladığı ve bunun kendisine ait bir eser olduğu gerekçesiyle İngiltere yargısına başvuruda bulundu. Söz konusu başvuru davaya döndü ve Bitcoin.org ile Bitcoinfoundation.org sitelerinin şu anki yöneticisi olan anonim geliştirici Cobra, davalı olarak anıldı.

Cobra’nın kendini savunması için kimliğini ifşa etmesi gerekiyordu ancak ünlü isim bunu yapmadı ve davayı hükmen kaybetti. Wright, bu kapsamda Bitcoin’in teknik izahnamesinin erişime kapatılmasını ve siteden indirilmesini istedi.

Bugün ise oldukça ilginç bir şey yaşandı. Bitcoin.org’a olan erişimin İngiltere’deki kullanıcılar için tamamen engellendiği ortaya çıktı. Bu durumda sadece izahname değil direkt olarak bütün sitenin bloklandığı görülebilmekte.

Cobra ise konu hakkında yaptığı açıklamada izahnamenin aslında Bitcoin blockchain ağında olduğunu ve bunun yazılım üzerinden geri getirilebileceğini vurguladı. Buna rağmen yasalara göre ilgili belgeyi Bitcoin.org üzerinde yayınlaması veya bunu yayması da kesin olarak yasaklanan kullanıcı, bunu yapmak zorunda kalmış gibi gözüküyor.

Craig Wright bu davayı kazansa da aslında izahname konusunda sadece Cobra’ya dava açması diğerlerini kazanamayacağını bilmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu