XRP

SEC, Ripple’a Karşı Suçlamalarını Değiştirdi: “Ripple Yöneticileri XRP Piyasasını Manipüle Etti”

SEC'nin Ripple iddianamesinde yeni değişim: XRP fiyatı nasıl etkilenecek?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), blockchain şirketi Ripple’a karşı ilk iddianamesini yayınladı. İddianamede özellikle Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve eski CEO Chris Larsen’e yönelik ciddi suçlamalar yer alıyor.

SEC, İddialarını Somut Kanıtlarla Destekliyor

İddianamenin ilk versiyonunda, SEC’nin yayınladığı Aralık 2020 dönemindeki suçlamaların biraz daha arttırıldığı ve somut kanıtlar ortaya konduğu görülüyor. SEC, Ripple’ın iki yöneticisini şirketin XRP satışlarını yapmakla ve bunları organize etmekle suçluyor.

SEC, Nisan 2016 döneminde şirketin CFO’sunun Larsen ve Garlinghouse’a önemli bir e-posta attığını tespit etti. İlgili e-postada XRP fiyatı üzerindeki aşağı yönlü baskının biraz azaltılması gerektiği ve piyasa yapıcının net satışları birkaç gün bekletmesi gerektiği belirtiliyor.

Bunun XRP fiyatının stabil olup olmayacağını sağlayacağının beklenip görülmesi gerektiğini belirten CFO, olumlu yanıt almış durumda.

Chris Larsen 2016 tarihli bu e-postaya “evet bunu yapalım” diye yanıt verirken Garlinghouse da bu değişimi istediğini ancak bunun daha agresif bir harekete sebep olabileceğini belirtmekte. SEC’nin iddianamesinde Aralık 2016 dönemindeki bir olay da dikkat çekiyor.

Garlinghouse’ın ABD’deki borsaların XRP listelemesi için “teşvik programı” başlatmayı istediği ve “aylık minimum hacim garantisi” vermek istediği görülüyor. SEC, bu konuda şunları ifade etmekte:

Aralık 2016 döneminde Garlinghouse yine XRP’yi A Platformunda listeletmek istedi. Bir e-postada Ripple’ın borsalar için olan teşvik programı için borsaya aylık minimum hacim garantisi verildiği de görülüyor.”

Garlinghouse son olarak bir başka e-postada ise adı belirtilmeyen ABD merkezli bir borsanın XRP listelememek için çok sorun yarattığını ve direttiğini vurgulamakta. XRP fiyatı ise an itibarıyla 0,54 dolarda bulunuyor ve 7. sıraya kadar geriledi.

Öyle görünüyor ki en iyi ihtimalde Ripple, SEC’in suçlamalarından kurtulsa bile 2 yöneticisi kesinlikle ciddi cezalara maruz kalacak.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
4 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Nurettin

Manipüleyi bu asılsız haber kaynagı olan siz yapıyorsunuz…
Kafanıza göre yazıp oynuyorsunuz

Çağlar çelen

Bu haberiniz tamamen saçmalık. Haber niteliğini nasıl kazandırdınız lütfen bilgilendiriniz.

Çağlar

Sizi manüpüle etmeye dayalı asılsız haber yaymaktan dolayı suç duyurusunda bulunabilir insanlar. Sitenize ve etiğinize sahip çıkın lütfen.

Ozgur bey

Yalan yanlış haberler yaymayin milleti korkutmayin az vicdanlı gerçekten objektif gazeteciler olun ayıptir yaptığınız amacını fiyatı düşürüp alttan mi toplama ? Az gözlüler


Başa dön tuşu