BitcoinHaberler

SEC Son Bitcoin ETF’si Başvurusunu Da Reddetti!

Bitcoin ETF’sinin onaylanması durumununda fiyatta ciddi yükselişler olması öngörülüyordu.

Wilshire Phoenix tarafından yapılmış olan son Bitcoin ETF başvurusunun dün SEC tarafından reddedildiği açıklandı. SEC’in söz konusu kararı almasındaki en büyük etken, Bitcoin piyasasının manipülasyona uğramayacağına dair gösterilen gerekçelerin yetersiz bulunması.

2018 senesinde Winklevoss ikizlerinin SEC’e Bitcoin ETF başvurusu yapmasıyla hayatımıza giren Bitcoin ETF’si hem BTC hem de genel kripto para piyasaları için önemli bir yükseliş trendi getireceği için oldukça büyük öneme sahip. Birçokları SEC’in BTC EFT’sini onaylamasını elzem bulurken bazılarına göre ETF kavramı çok da efektif bir çözüm değil.

Bitcoin ETF’si Nedir?

Dünyada bilinen adıyla Exchange Traded Funds yani ETF, Türkçeye Borsa Yatırım Fonu (BYF) olarak tercüme edilmektedir. ETF basit bir ifadeyle; emtia, hisse senedi, tahvil bono gibi yatırım ürünlerinin edeksini baz alan ve bunların performanslarını yatırımcıya aktaran yatırım fonlarıdır. Borsa Yatırım Fonlarının en önemli özelliği, hisse senetleri gibi borsa piyasalarında alınıp satılabiliyor olması. Ayrıca ETF’ler kabul edildikleri takdirde o ülkedeki borsaların kredi teminatına tabii olurlar.

Bitcoin ETF’sinin onaylanması durumununda fiyatta ciddi yükselişler olması öngörülüyor. Onay alınması halinde kurumsal yatırımcıların piyasaya ciddi anlamda girmesi ve genel olarak bütün kripto para piyasasının önemli şeklide artışlar yaşaması güçlü ihtimaller dahilinde yer alıyor.

ETF onayının kripto para piyasalarına karşı temkinli yaklaşan yatırımcıların kaybetme riskini aza indirmesini öngören analistler var. Çünkü bu yatırımcıların portföylerinin sadece yüzde 0.5’ini kaybetme riskleri olacak. Bunun sonucunda Bitcoin, tüm dünyada altın gibi önemli bir varlık haline gelebilir. Ancak bu son ret kararı ETF’nin gerçekten de gerekli mi olduğu sorularını bir kez daha gündeme getiriyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu