BitcoinHaberler

Senatör Toomey, SEC Başkanı’nın Kripto Para Açıklamaları Sonrası Kongreyi Göreve Çağırdı!

Gary Gensler'ın yazılı açıklamalarını aktardık.

Biden yönetimi ile birlikte ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) başına geçen Gary Gensler, göreve geldiği ilk andan itibaren kripto para birimleriyle yakından ilgilenmeye devam ediyor. Her fırsatta kripto para birimlerine yönelik regülasyon eksikliğinden ve yatırımcı koruma enstrümanlarının zayıflığında söz eden Gensler, açıklamalarıyla sürekli gündemde.

Eylül ayında Senato’nun Bankacılık Komistesi’nin karşısına geçen Gensler bir dizi açıklama yapmış yine kripto para birimlerine yönelik rehberliğini sürdürmüştü.

Toplantının devamında Cumhuriyetçi Senatör Pat Toomey, Gensler’a kripto para birimleri hakkında bazı yazılı sorular iletmişti. Bugün bu sorulara verilen yanıtlar yayınlandı.

Gensler’ın yazılı açıklamalarına baktığımızda, daha önceki açıklamalarına paralel ifadeler kullandığını görüyoruz. Bunun yanı sıra Gensler, yasaların kendilerine tanıdığı yetkinin geniş yorumlanması gerektiğini ve kripto para birimleri üzerindeki denetim yetkilerinin geniş olduğunu düşünüyor.

Gensler’a göre hangi kripto varlıkların menkul kıymet olup olmadığını denetlemek SEC’in görev alanına girse de, SEC’in bunlarla ilgili genel bir tespit yapması gerekmiyor.

Toomey bu noktada şunu soruyor:

“Bir menkul kıymet olan kripto para birimi ile emtia olarak kabul edilen bir kripto para birimini birbirinden ayıran belirli özelikler nelerdir?”

Gensler bu soruyu yasalara atıfta bulunarak şu şekilde yanıtlıyor:

“Bu nedenle, bir kripto varlığı da dahil olmak üzere herhangi bir finansal aracın menkul kıymet olarak teklif edilip edilmediği veya satılıp satılmadığı, belirli gerçeklere ve koşullara bağlıdır.

Görüleceği üzere Gensler bu konuda net bir cevap veremiyor.

Senatör Toomey’de bu yanıtın yetersiz olduğunu ifade ederek, “Başkan Gensler’in kripto para birimleri için net kurallar sağlamaması, Kongre’nin harekete geçmesi gerektiğinin altını çiziyor.” dedi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu