Kripto HaberleriBitcoinShort Bitcoin ETF'si Yatırımcılar Tarafından Büyük İlgi Görüyor: Piyasa Hakkında Ne Anlatıyor?

Short Bitcoin ETF’si Yatırımcılar Tarafından Büyük İlgi Görüyor: Piyasa Hakkında Ne Anlatıyor?

Takip et

Yatırımcılar, BTC fiyatındaki düşüşlerinden kar elde etmek için tasarlanan ve kısa süre önce piyasaya sürülen Bitcoin Borsa Yatırım Fonu’na (ETF) akın etti. Öyle ki yalnızca birkaç işlem gününün ardından yeni ETF ABD piyasasındaki en büyük ikinci Bitcoin odaklı ETF haline geldi.

Short Bitcoin ETF’si, ABD’nin En Büyük BTC ETF’lerinden Biri Haline Geldi

ProShares Short Bitcoin Strategy isimli ETF’de 544.2 BTC, yani bu yazının yazıldığı anlardaki değeriyle 11 milyon dolarlık varlık bulunuyor. Böylelikle yeni ETF, daha şimdiden en büyük ikinci BTC ETF fonu haline geldi.

Fon, Bitcoin’in performansının tersini sunacak şekilde tasarlandı; yani fonun yatırımcıları, BTC türevlerini tutarak BTC fiyatının %1 düşmesi halinde (yönetim ücretleri ve masrafları hariç) yatırımlarından %1 kar elde ediyor. Yeni ETF fonu Salı günü New York Borsasında listelenmişti.

Yeni fon açılış gününde cılız bir performans sergilemişti. Bununla birlikte fon Çarşamba ve Perşembe günlerinde güçlü girişler yaşadı ve yönetimi altındaki varlık miktarı 929 BTC’ye yükseldi.

İlgili Haber
New York Borsası'nda Yeni Bir Bitcoin ETF'si Listelenecek!

ABD’de listelenen en büyük BTC ETF’si olan ProShares vadeli işlemler tabanlı BTC ETF’si ise büyük bir fark ile önde olmayı sürdürüyor. Bu fonun yönetimi altında yaklaşık olarak 31.000 BTC yani 651 milyon dolarlık kripto para bulunuyor.

Short ETF’nin güçlü performansı, yatırımcılar BTC satın almak için iyi bir zaman olup olmadığını ve fiyatının daha ne kadar düşebileceğini değerlendirirken kripto para piyasasının kırılgan durumunu yansıtıyor.

Oanda kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Şu anda piyasaları resesyon gerçeği yönlendiriyor gibi görünüyor. Bunun yakın gelecekte düzeleceğini sanmıyorum, bu da BTC’de 20.000 dolar civarındaki mevcut desteği savunmasız hale getiriyor.”

Bunun haricindeki diğer bazı uzmanlar da BTC’deki short pozisyonların kurumsal yatırımcı akını ile artışının fiyat için olumsuz olduğunu ifade ediyorlar.

Ancak zincir içi veriler incelendiğinde fiyatın genellikle short veya long pozisyonların tersi yönünde hareket ettiği de biliniyor.

Yani piyasada short pozisyonlar çok fazla arttıysa ve piyasanın geneli düşüş bekliyorsa, balinalar buradaki parayı tasfiye edebilmek için sert yükselişler ile yatırımcıların likit olmasını sağlıyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları