Bitcoin

New York Borsası’nda Yeni Bir Bitcoin ETF’si Listelenecek!

ProShares şirketinin yeni Bitcoin ETF'si New York Borsası'nda listelenecek. Ancak bu durum BTC için olumsuz olabilir.

Yatırım ürünü sağlayıcısı ProShares, yatırımcıların Bitcoin (BTC) fiyatının düşüşüne yatırım yapmalarına olanak tanıyan ABD’nin ilk borsa yatırım fonunu (ETF) listelemeye hazırlanıyor.

ProShares’in Yeni ETF’si, Bitcoin’in Performansının Tersini Takip Etmek Üzere Tasarlandı

ProShares Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Bitcoin’in performansının tersini temsil etmek üzere tasarlanan ProShares Short Bitcoin Strategy (BITI) ürününün Salı günü New York Borsası’nda (NYSE) işlem görmeye başlayacağını duyurdu.

ETF, yatırımcıların Bitcoin maruziyetlerini hedge etmelerine olanak tanıyacak ve bu da son zamanlarda kripto piyasalarındaki keskin düşüş göz önüne alındığında bilhassa önemli olabilir.

ProShares, Ekim ayında bir BTC vadeli işlem ETF’sini listeleyen ilk şirket olmuştu ve bu da dünyanın en büyük kripto parasının sonraki haftalarda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.900 dolara ulaşmasını sağlamıştı.

Bitcoin yatırımcıları, short BTC vadeli işlem ETF’sinin listelenmesinin dünyanın en büyük kriptosu üzerinde ters yönde benzer bir etkiye sahip olmamasını umacak. Zira 2017’deki boğada CME vadelileri piyasaya sürülmüş ve kurumsal yatırımcıların BTC üzerinde short pozisyon açmasının yani düşüş yönlü pozisyon almasının önü açılmıştı. Bundan sonra ise BTC’de ciddi gerilemeler görülmüştü.

İlgili Haber
ProShares, ABD'nin İlk Ters Bitcoin ETF'si İçin Başvuruda Bulundu! Onaylanma Şansı Ne Kadar?

BTC fiyatı 18 Haziran’da 20 Aralık 2020’den bu yana ilk kez 20.000 doların altına düşmüş ve ertesi gün 17,800 dolara kadar gerilemişti.

ProShares, BITI’yi listelemek için Nisan ayı başında, kaldıraçlı ETF sağlayıcısı Direxion’un benzer bir ürünü listelemek için sunduğu başvuruyla aynı tarihlerde başvuruda bulundu. Direxion’un başvurusunun durumu hakkında henüz bir güncelleme yapılmadı.

Benzer şekilde bir short BTC ETF’si, halihazırda Horizon tarafından Kanada’nın Toronto Borsası üzerinde listelenmiş durumda.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu