Bitcoin

ProShares, ABD’nin İlk Ters Bitcoin ETF’si İçin Başvuruda Bulundu! Onaylanma Şansı Ne Kadar?

Daha önce vadeli işlemler Bitcoin ETF'si SEC tarafından onaylanan ProShares, yeni bir ETF ürünü için başvuru yaptı.

ProShares, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) ülkenin ilk ters (short) Bitcoin ETF’si için başvuruda bulundu.

İsminden de anlaşılacağı üzere ters ETF’ler, takip ettikleri endeksin hareketlerinin tam tersine göre performans gösteriyor.

Mevcut durumda BTC’nin short pozisyonu için bir ETF halihazırda Toronto Borsası’nda işlem görüyor.

Bilindiği üzere daha önce ProShares bir ETF başvurusu yapmış ve SEC tarafından onay almıştı. Bu onay ile birlikte ABD’nin ilk Bitcoin vadeli işlemler ETF’si olan Bitcoin Strategy ETF (BITO) hayata geçmişti. Ancak SEC, gerçekten de elinde BTC tutan bir BTC ETF’sine henüz onay vermedi.

İlgili Haber
Bitcoin Vadeli İşlem ETF'si Doğrulandı, Yarın Başlıyor!

ProShares Short Bitcoin Strategy ETF isimli ters ETF ürünü de onaylanması halinde BTC vadeli işlemler üzerinden işlem görecek.

“Yeni Bitcoin ETF’sinin Onaylanma Şansı Var”

Bloomberg Intelligence analisti Eric Balchunas, yaptığı analizlerinde geçtiğimiz yıl SEC’in Direxion’un benzer bir başvurusunu reddetmesine rağmen bu ProShares ETF ürününün daha önce SEC tarafından onay aldığı için bir şansı olduğunu düşünüyor.

SEC henüz bir spot BTC ETF’sine onay vermemesinin nedeni olarak yatırımcıların korunması gerektiği savunmasını yapıyor. Bununla birlikte, gerçekten de bir spot Bitcoin ETF’sine onay verildiğinde BTC piyasasında olumlu hareketler yaşanacağına inanılıyor. ABD dışında birçok ülkede halihazırda spot BTC ETF ürünleri kullanılabiliyor.

Mike Novogratz, bir spot BTC ETF’si ürünü için 2022 yılının başlarını işaret etmişti ancak henüz bu konuda bir gelişme bulunmuyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu