coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinSıcak Gelişme: Arjantin'de Bitcoin Destekçisi Aday Javier Milei Seçimi Kazandı, BTC 37.000...

Sıcak Gelişme: Arjantin’de Bitcoin Destekçisi Aday Javier Milei Seçimi Kazandı, BTC 37.000 Doları Aştı

Arjantin'de ilk turda geride kalan Bitcoin destekçisi başkan adayı Javier Milei, ikinci turda seçimleri kazanmayı başardı.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Arjantin bugün özgürlükçü aday Javier Milei’yi yeni başkanı olarak seçerek üç haneli enflasyon, yaklaşan resesyon ve artan yoksullukla sarsılan ekonomiyi düzeltmek için radikal görüşlere sahip bir ismi tercih etti.

Milei sıkı bir Bitcoin destekçisi olmasıyla tanınıyor. Bitcoin söz konusu olduğunda Milei BTC hakkında olumlu konuşuyor ve Bitcoin’in “paranın asıl sahibi olan özel sektöre dönüşünü temsil ettiğini” söylüyor.

Milei’nin başkan seçilmesinin ardından yaşanan yükseliş sırasında 13 milyon dolarlık short pozisyonu likidasyona uğradı.

Bununla birlikte Milei, popüler Instagram hesabında kripto saadet zinciri CoinX’i tanıtarak da tartışmalara neden olmuştu. Başkan adayı projeyi Arjantinlilerin enflasyondan kaçmasının bir yolu olarak lanse etmişti.

Milei geçmişte Ethereum’un yanı sıra şüpheli dijital varlık platformlarını da destekliyordu.

Yine de Milei, El Salvador’un Bitcoin sever yöneticisi Nayib Bukele’den daha temkinli davranıyor. Bukele Bitcoin’i resmi para haline getirirken Milei’nin böyle bir niyeti yok. Bunun yerine, Arjantin Pesosu’nu ABD doları ile değiştirmek istiyor ki bu da FED’in ve Uluslararası Ödemeler Bankası’nın gücünü arttıracaktır.

İlgili Haber
Dikkat: Yeni Haftada Bu Ekonomik Gelişmeler ve Altcoin Etkinlikleri Takip Edilecek! İşte Gün Gün, Saat Saat Listesi

Resmi sonuçlar henüz açıklanmadı ancak rakibi Ekonomi Bakanı Sergio Massa yaptığı bir konuşmada seçimi kaybettiğini kabul etti. Massa’nın adaylığı, kendisi görevdeyken ülkenin son yirmi yılda yaşadığı en kötü ekonomik kriz nedeniyle sekteye uğramıştı.

Milei ekonomide şok tedavisi sözü veriyor. Planları arasında merkez bankasının kapatılması, pesonun tedavülden kaldırılması ve harcamaların kısılması yer alıyor. Bu reformlar, ekonominin kötü gidişatına kızgın seçmenler arasında yankı bulurken diğerlerinde kemer sıkma korkusu yaşattı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail