Haberler

Sıcak Gelişme! Hazine ve Maliye Bakanlığı Kripto Para Düzenlemesi İçin Tarih Verdi!

Türkiye'de kripto paralara yönelik yasal düzenlemelerde sona yaklaşılıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan eylem planında dijital para düzenlemesi için son tarih olarak 31.12.2021 tarihi gösterildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı uzun süredir beklenen 10 ana başlıktan oluşan ekonomi reform paketine ilişkin takvimi içeren Ekonomi Reformları eylem planını yayınladı.

Planda, ekonomik düzlemde yapılması beklenen her bir eylemden sorumlu kurum ve eylemin bitiş tarihi belirtildi.

Buna göre Merkez Bankası dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını yıl sonuna kadar oluşturacak denildi.

Sorumlu kurum olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ilgili kurum olarak da Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi gösterildi.

Ekonomik eylemin meclis tarafından çıkarılacak bir kanun ile hayata geçirileceği belirtildi.

Eylemin hayata geçirileceği son tarih olarak 31.12.2021 tarihi gösterildi.

Türkiye’de uzun süredir gündemde olan “kripto paralara vergi gelecek” tartışmaları da bu açıklama ile farklı bir boyuta taşınacak.

Vergi uzmanları kripto paralara gelecek verginin oranı ve türü ile ilgili öncelikle yasal bir tanımlama yapılması gerektiğini vurguluyordu. Önümüzdeki günlerde meclise gelecek kanun tasarısı ile dijital varlıkların nasıl tanımlanacağını görmüş olacağız.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu